Quantcast
Channel: Aktuálně | BikeAndRide.cz
Viewing all 1746 articles
Browse latest View live

SRAM EX1 a Guide RE – Tech news

$
0
0

SRAM_EX1_startMožná se to mnohým příčí, jiní jsou ale nadšeni. Elektrifikace je zkrátka zde a nevyhýbá se ani horským kolům, naopak se na ně poslední dobu soustředí stále víc! To potvrzují i dvě novinky SRAM. SRAM EX1 – světově první sada určená cíleně pro E-MTB, stejně jako pro e-biky navržené brzdy SRAM Guide RE.

SRAM EX1 – nová generace řazení pro e-biky

V úvodu prezentace zaznělo docela dobré srovnání. „Když se rodilo MTB, začínali jsme s komponenty, které byly původně navržené pro silniční či městská kola a až později začaly vznikat samostatné MTB sady. Podobné je to dnes s koly s elektrickým asistentem, které doposud využívaly konvenční MTB řazení, jež ale není pro jejich funkci zcela ideální,“ tvrdí lidé ze SRAMu.

Podobně jako SRAM před časem představil cíleně na sjezd zaměřenou sadu SRAM X01 DH, i nyní jde se svým aktuálním výtvorem tak trochu proti proudu. U sjezdové varianty řazení nás SRAM „šokoval“ tím, že stvořil sedmirychlostní sadu se záměrně většími skoky mezi jednotlivými rychlostmi, aby jezdci nemuseli cvakat jako pominutí. Podobnou filosofii aplikuje i u sady SRAM EX1, která nabídne kazetu s osmi pastorky s rozsahem 11-48 zubů!

SRAM_MTB_EX1_Cassette_XG899_Side_M

SRAM XG-899 E-BLOCK™

Kazeta nazvaná E-BLOCK™ využívá této konfigurace hned z několika důvodů. Díky elektrickému pohonu (asistentu) není potřeba až tak jemné odstupňování, jelikož co nezvládnou nohy, s tím pomůže motor. Zároveň s menším počtem převodů nemusíte tak často řadit, což je výhodnější pro samotný elektropohon a mělo by to dle všeho pomoci uspořit kapacitu akumulátoru.

V neposlední řadě do hry vstupuje i fakt, že s pouhými osmi převody lze vyrobit silnější řetěz a pevnější kazetu, což bez diskuzí přispěje k životnosti celého pohonu, který je u elektrokol výrazně více zatížen. Tedy nejen výkonem v kombinaci člověk+motor, ale i jinými návyky řazení, kdy se převody často mění při vyšším zatížení a nižší frekvenci šlapání.

Kazeta E-BLOCK™ je vyrobena z oceli, aby byla co nejpevnější a je určena pro klasické ořechy (nikoliv XD). Maličký pastorek s deseti zuby totiž s elektropohonem nemá tak úplně smysl, důležitější je údajně horní rozsah, který běží až do 48 zubů. SRAM_MTB_EX1_Shifter_Front_Black_M

Kazeta a její pomocníci

K nové kazetě se specifickým počtem rychlostí a výrazným rozsahem patří i originální přehazovačka EX1, která je inspirována sadami konfigurace 1×11. Využívá tedy horizontální paralelogram X-HORIZON™ a další vymoženosti, na něž jsme zvyklí u sad XX1 až NX. Upravené bylo též páčkové řazení SRAM EX1, tedy nejen pro osm převodů, ale i pro preferenci posunu po jednom pastorku, aby bylo vše přesné, jisté a plynulé.

Abychom nezapomněli, SRAM bude dodávat ke svému řazení i originální kliky určené pro středové motory Bosch a Brose (např. kola Specialized Turbo) a k nim i své původní převodníky s nestejně širokými zuby X-SYNC™. Primárně se počítá s velikostmi 14, 16 a 18 zubů (určeno pro motory Bosch).

SM_EX1_Crank_34t_Brose_Black_Side_M SM_EX1_Crank_Bosch_Black_Side_M

reklama

SRAM Guide RE

Přestože jsou klasické Guidy dostatečně silné, aby zkrotily i elektrické bestie, jak jsem si ověřil třeba v sedle Specialized Turbo Levo FSR, tak bylo ve SRAMu rozhodnuto, že to chce něco víc! Proto vznikl set brzd SRAM Guide RE. V principu jde o pouhou kombinaci brzdových pák ze sady SRAM Guide R a větších čtyřpístkových třmenů z gravity řady Code. Ty totiž mají dost síly, aby zabrzdily i rozjetý elektrický tank!

Nechme se tedy překvapit, kolik nových elektrokol na Eurobiku 2016 bude vybaveno touto sadou a jak se toto řazení bude chovat v praxi. Nějaké testy elektro-novinek pro rok 2017 již máme přislíbené, třeba se s nimi sveze i zkušenost s tímto řazením a novými brzdami…

Více o nové sadě EX1 a nových brzdách Guide RE ji nyní na webu
www.sram.com
SRAM-Logo

SM_Guide_RE_Caliper_Black_3Q_M SM_Guide_RE_Lever_Black_Front_M

Foto: SRAM.com

[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

Pondělní videonálož #21_2016 (Vím, že je úterý…)

$
0
0

Pondelni-videonaloz-21-2016Někdy to prostě nevyjde, jako tento týden, který se mi tak nějak rozpadá pod rukama, proto jsem nestihl tradiční videonálož zpracovat hned v pondělí, ale přidávám ji alespoň dnes, ať nejste ochuzeni o již zaběhlou obrazovou motivaci z kraje dalšího pracovního týdne.

(úvodní foto: www.foxracing.com)
Tento týden bude ostatně obsahově na www.BikeAndRide.cz asi poněkud chudší, jelikož se mi sešlo několik různých záležitostí dohromady, pracovních i rodinných, které mi nedají příliš prostoru pro vysedávání u počítače a vkládání obsahu na web. Jedno velké téma mám v rukávu a snad jej na vás zítra vysypu, tedy dříve, než zase zmizím do exteriéru…

Experience the BC Bike Race with Geoff Gulevich

Minulý týden jsme se skoro nepodívali do kanadského BC (alespoň obrazem), což je nutné co nejdříve napravit! Tento snímek je sice staršího data, přesto je rozhodně zajímavý, jelikož mapuje účast freeridové legendy jménem Geoff Gulevich ne neméně legendárním závodě BC Bike Race, který bych si sám rád někdy objel. Klidně jen tak mimo závod. Sedm dní v sedle, celkem zhruba 310 km a ty nejlepší traily jaké nabízí kanadské BC! Kdo by tohle nechtěl vyzkoušet na vlastní pěst?
Více v článku na RedBull.com

Spring Mood | Loshackos

Z kanadské divočiny se vraťme skokem do srdce Evropy, kde nám David Erstling představí jednu rakouskou lokalitu – Muttersberg / Bludenz. Kdyby vám chyběla inspirace na léto…

The Crossover: Anneke Beerten & Ronnie Renner

Horská kola byla vždy přirovnávána k motokrosu a obráceně a je to celkem logické. Zároveň je ale jasné, že tyto sporty nejsou identické a každý má to své, což krásně dokazuje následující video, kde je bikerka „školena“ na motorce a potom motorkář zkouší své schopnosti na biku 😉

No Reception

Další dílo na téma prolínání sportů a volnočasových aktivit. Tentokrát se podívejme na to, jak je možné skloubit kolo, surf a kempování, což zní jako recept pro dokonale strávených pár dní v přírodě. Jen umět surfovat…

NOBL Family Weekend

Aby nám zase nechyběla trocha Kanady… Ostatně, znáte kola NOBL Wheels? Já o nich slyším poprvé, ale na takovouto praktickou prezentaci bych se klidně přijel podívat | Lokalita: Vedder Mountain, Chilliwack, BC)

Fox MTB Presents | Spring 2016 Women’s Demo Downhill Ge

V následujících dvou snímcích budeme trochu komerční! Ale proč ne, když je na co koukat! V prvním případě to jsou dámy Katrina Strand a Claire Buchar, které nám v praxi předvedou pár kousků z nové kolekce Fox Women’s Demo Downhill Ge. Promenádu v plavkách nečekejte!!!

Five Ten 2016 | Access Product Intro

Pokud jste si oblíbili boty Five Ten, stejně jako skoro celá redakce BikeAndRide.cz, pak by vás mohla zaujmout novinka nazvaná Five Ten Access. Jedná se o botu, která je navržena pro pohyb v přírodě, běh v terénu, vysokohorskou turistiku, ale i jízdu na kole. To vše díky unikátní podrážce Stealth® S1™. Více vám rád vysvětlí, popíše a prakticky předvede Brett Tippie!

The Adventure Dispatch – Sarah Swallow

Pro zjemnění komerční části jedno trochu jiné cestovatelské video, kde Sarah Swallow osedlala svůj Gravel bike Specialized, aby projela křížem krážem Humboldt Redwood State Park, který najdete na severozápadě Kalifornie.

reklama

**ČESKÁ STOPA**
Nyní pár punkových akcí z českých luhů a hájů…

BíR- RIDE: TS – ochutnávka  / Bír-ride: TT a RS 2016

Začněme dvěma kousky od party, či skupiny pořádající tzv. Bír-ride! Nebo jak to opsat či popsat… Nejdřív jedna krátká ochutnávka a pak dokument výletu na nové stezky Trutnov Trails a oblíbené Rychlebské stezky…

Sausage and Mustard Se05 episode 3

Jiná veselá domácí partička Sausage and Mustard pro změnu vyrazila na IXS Dirt Masters ve středisku Winterberg.

**BONUS**

II Xtrem Aquatic Enduro Sitges Race 2015(UHD/4K)

Na konec trochu rozptýlení krátkým nahlédnutím do světa extrémních motocyklových soutěží, abyste věděli, co vše se dá projet a přejet na dvou kolech!

Czech & Slovak Bikiny Fitness Girls

A jako tečka trochu motivace pro deštivé dny s podtextem: „Chlapi, koukejte se sebou něco dělat, ať vás tyhle holčiny nestrčí do kapsy…“ 😀

 

Enduro Race Kouty 2016 – oficiální reportáž

$
0
0

Enduro Race Kouty - 2016Kouty jsou pro mě nějaké zakleté. Už několik let si říkám, že tam musím vyrazit a zkusit na vlastní kůži tamní enduro, opakovaně mi to ale nevychází. Jednou jsem to vzdal kvůli předpovědi, tentokrát jsem narazil termínově. Tak alespoň krátká oficiální reportáž, ať víte, jak bylo v Koutech. Na Ještědu se už snad zase potkáme „face to face“.

(text: Kamil Tatarkovič | Foto: enduroseride.cz)
Specialized Enduro Race Kouty 2016 je za námi. V rukách mají závodníci křeče asi ještě teď, nohy je pravděpodobně pekelně pálily při výšlapu na Dlouhé stráně a kola se cestou dolů asi taky nenudila. Ale zvládli to, a za to všem patří velký respekt! Všichni, co do závodu nastoupili, jsou borci (a holky obzvlášť!) jak to super zajeli! A to nemluvíme ani o tom, že na start vyrazilo neskutečných necelých 270 jezdců, což je zatím dosavadní rekord! Díky za to!

Enduro Race Kouty - 2016

Na startu se sešla kompletní česká špička v čele s Michalem Prokopem a Přemkem Tejchmanem. Dokonce přijela vyzkoušet svoje první enduro závody i nestárnoucí legenda Michal Maroši, který dokázal, že na kole jezdí pořádně pekelně rychle! Jediný, kdo snad na startu chyběl, byl Jirka Fikejz a Milan Myšík. Milan se právě léčí po operaci ramene a bude si muset dát několik týdnů nucenou pauzu, ale i přesto do Koutů přijel povzbuzovat svého tátu, který se rozhodl závodit.

Dorazila i slovenská špička včetně Matěje Vitka, Kellys týmu, slovenského matadora Petera Drábika a dalších. Nechyběli ani závodníci z Polska, Rakouska a dokonce se na startu objevil i jeden Španěl. Kromě startovky bylo našlápnuté i závodní depo, kde nechyběly firmy jako Specialized, Kellys, Giant, Fox, Rock Machine, servisní stan Mavic, občerstvovačka Nutrend, zájemci si mohli půjčovat a testovat kola, dokonce byly k mání i helmy a rukavice na vyzkoušení a spousta dalšího.

Enduro Race Kouty - 2016 Enduro Race Kouty - 2016

Trať měl na starosti stejně jako loni Kamil Tatarkovič, který se snažil o několik lehčích změn, aby byl závod trochu zajímavější a pestřejší. Pro kategorii Race bylo připraveno 5 erzet, Hobíci byli té poslední, nejtechničtější ušetřeni a jeli erzety 4. Na start se muselo šlapat po vlastní ose, nechyběl ani tolik (ne)oblíbený výšlap na Dlouhé stráně, na druhou stranu se ale využívala i lanovka, aby závodníci ušetřili alespoň trochu sil.

Náročnost závodů byla ale i tak znatelná, ať už cestou do kopce či z kopce. Na závodníky čekala kombinace bike parkových tratí s různými zkratkami, propojkami, na trati bylo pár nových hrabanek a zpomalováků, náročné výjezdy, ale především spousta ježdění a zážitků. Počasí přálo na jedničku, a tak se jezdci mohli při výšlapech kochat panoramaty a cestou dolů na ně zase čekala suchá a místy i prašná dráha. Bylo super vidět, jak únava a vyčerpání po dojetí do cíle jsou střídány radostí, euforií, jak si závodníci předávají všemožné zážitky z celého dne.

Celkový čas nejrychlejšího závodníka po pěti RZ byl přes 26 minut, přičemž se v Koutech jela pravděpodobně jedna z vůbec nejdelších erzet u nás, když byli ti nejlepší na trati přes 8 minut!

Enduro Race Kouty - 2016 Enduro Race Kouty - 2016

Česká Enduro série pokračuje druhým závodem Kellys Enduro Race Ještěd, který se jede 12. 6. 2016. Registrace je však již nyní otevřena, tak neváhejte a přihlaste se již nyní ZDE.

reklama

Zde jsou nejrychlejší 3 závodníci z jednotlivých kategorií

Race Muži Elite 19-29 let
1. PROKOP Michal (Ghost Factory Racing Riot)
2. TEJCHMAN Přemek (Specialized)
3. VITKO Matěj (Specialized)

Race Muži 30-39 let
1. MAROSI Michal (N1)
2. HÁJEK Hynek (Krab Cycles)
3. JUNEK Ondřej (Canyon Amateur Enduro Team)

Race Muži 40 a více let
1. DRABIK Peter (Kaktus bike team Bratislava)
2. ČIŽINSKÝ Milan (Ghost Factory Racing Riot)
3. ŠPIČÁK Miroslav (Mondraker Katmar)

Race Ženy
1. DRENGUBÁKOVÁ Andrea (Author)
2. DURČÁKOVÁ Dominika
3. ŘÍMANOVÁ Elen (Vendeta Racing)

Hobby Junioři
1. BLÁHA Vojtěch (SKK74)
2. PEŠŤÁK Martin (MS Bike Academy Racing)
3. ELČKNER Lukáš

Hobby Muži nad 18 let
1. FRÝŽELKA Jiří (Luhačovice)
2. NAJDEK Jakub (ElementStore.cz)
3. ZÝKA Ondřej

Hobby Ženy nad 18 let
1. HILČEROVÁ Andrea
2. HAVLICKÁ Kristýna  (Mountaintime Vendetta)
3. RUSŇAKOVÁ Kristýna

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Enduro Race Kouty - 2016 Enduro Race Kouty - 2016

 

Enduro X race Sušice 2016 – oficiální video

Enduro Race Kouty nad Desnou 2016 – reportáž

$
0
0

Enduro Race Kouty 2016 - reportKolotoč závodů Enduroserie 2016 se tradičně roztočil tento víkend v Koutech nad Desnou. Slunečné počasí, ale samozřejmě i závod jako takový, přilákal rekordních 270 bikerů. Kouty nabízely pět erzet pro kategorii Race a čtyři pro Hobby, nicméně poctivý výšlap na Dlouhé Stráně (asi 17 km do kopce) museli absolvovat všichni. Tak hurá do akce!!!

Text: Andrea Drengubáková
Asi se nemusím rozepisovat o sobotě – pro mě jde o oblíbenou část endura, kdy se sejdou všichni moji kamarádi z biku, které bych v takovémhle počtu na jedno místo v jeden den určitě nedostala. Takže rovnou k závodní neděli. Start byl letos „stylový“, jméno každého závodníka zaznělo v mikrofonu, načež se biker se svým strojem odebral ukázat se na podium a tradá na první transfer.

Transfer 1 a RZ1

Odjíždím v balíku s dalšími devatenácti enduristy vstříc první erzetě k vysílači U obrázku. Transfer, byť krátký, nebyl úplně zadarmo, nicméně za nějakou chvíli už stojím na startu jedničky. Při nandávání chráničů sleduju startování ostatních závodníků a trochu se pobavím, když slečna na startu, dle řeči Slovenka, chtěla startovat odpočítáváním od pěti do jedné, leč slovenské „peť“, znělo závodníkovi jako „teď“ a vrhnul se dravě na trať, ačkoli neměl pípnuto. Naštěstí na výkřik zastavil, tak si jen potrénoval nanečisto předzávodní stres! 😀

Enduro Race Kouty 2016 - reportTom Kutin na RZ1

Já pro změnu na startu řadím zbytečně lehký převod, tudíž do první klopenky najíždím jednak blbě, a jednak pomalu, což je skvělá kombinace na enduro. Z každé zatáčky se pak snažím šlápnout, abych nabrala trochu větší rychlost, a výsledkem jsou zakyselený nohy už v půlce první erzety! Ona vlastně ta první erzeta moc z kopce ani nebyla – klopenka střídala dvoják nebo menší lavici, nebo se tam pak rovnou přidala pěšinka po vrstevnici s nutností pořád někde šlapat.

Když už se dostávám k cíli erzety, popletu trasu a mlíko objedu z druhé, tedy delší strany, za což si opět pogratuluju. Spokojená jsem v podstatě až s pasáží podél potůčku v zázemí areálu, kde se díky fandícím divákům konečně hecnu, pustím víc brzy a pěkně trefuji rychlou stopu. Do cíle ale moc sil nezbylo, tak srabácky vytáhnu sedlovku a předstírám, že spurtuju…

Enduro Race Kouty 2016 - reportPasáž podél potůčku kousek před cílem

 Transfer 2 a RZ2

Přejezd na dvojku bych mohla rozepsat hodně a obsahoval by třeba takový ty klišé věty jako „příště už na to budu trénovat“, nebo „jak si mám na to sedlo jinak sednout, aby mě nebolel zadek?“ Ale zkrátím to a přejdu rovnou k tomu, že po nějaké hodině a X minut jsem si vyklepávala nohy na startu dvojky.

Druhá erzeta kopírovala převážně bikaparkovou trať Starou Medvědici a její poctivé 3 kilometry prověřily nejen nohy, ale hlavně ruce. Po startu bylo sice potřeba se trochu zmáčknout, a před diváky a fotografy jít minimálně ze sedla a dupat, za chvíli už se ale trať stočila do lesa na hravé kořeny a kameny. Sem tam rychlá klopka, nějaký skok, nějaký dvoják a já musím říct, že jsem se na této erzetě regulerně přistihla, jak si ji užívám a snad se i usmívám!

Je pravda, že ke konci už se úsměv měnil v křeč, jak byla erzeta poctivě dlouhá. V Koutech mám hodně ráda lesní úsek napravo od lanovky (nad těmi velkými lavicemi, které vedou k lanovce), ale v erzetě už se v této části ozvaly ruce a já začala zbytečně brzdit, jako by měl být za zatáčkou cíl. Naštěstí jsem se ještě probrala, hezky si poletěla na dropíku přes potůček a už vyhlížela žlutou vestu, co mi pípne čip. Za tuhle erzetu ale dávám jedničku!

Enduro Race Kouty 2016 - reportTríček na dropu v RZ2

Transfer 3 a RZ3

Na trojku nás vyváží lanovka, takže byl čas na tyčinku a sundání bot… Jestli na sebe za něco ten den opravdu nejsem pyšná, tak je to třetí erzeta. První část erzety je složená z klopenek pod lanovkou, ve kterých vůbec nechytnu rytmus a najíždím vždy do středu klopenky, kde lovím řídítka a div nezastavím. Kdo mě viděl z lanovky, tak prosím, ať si tohle moje číslo raději rychle smaže z hlavy!

Pak je to ale palba lesem a tam snad doháním, co jsem ztratila. Šlupky jsou to velký a asi dvakrát mám štěstí, že nevylítnu ze singlu rovnou doprava do lesa. Tady se vyplavovaly endorfiny! Pak sice stejné extempore jako v klopenkách předvedu i v lesní hrabance, ta ale moc dlouhá není a po pár kořenovitých spletitých zatáčkách se pípá cíl.

Enduro Race Kouty 2016 - reportZačátek RZ3

reklama

Trasfer 4 a RZ4

Na čtvrtou erzetu zase po svých a pěkně do kopce. Chce někdo vědět, jestli jsem to celé vyjela na kole? Nevyjela! Na čtyřku se jinak docela těším. Hlavně hořejší část se skládá z kořenovitého koryta, kde je bezpočet stop a ve větší rychlosti se tam dá nasekat i hodně chyb. Je to ale rychlé a hravé a takových úseků na enduru klidně víc! Zajímavým úsekem erzety byla i část v lese s několika výhybkami doprava do lesa. Zatímco v sobotu jsem se tu potkala se stromem, v neděli už nějak prokličkuju a kupodivu bez pádu.

Po výjezdu z lesa následovala nejméně zábavná část po šotolině, ale zase nějak jsme se k těm zábavným lesním úsekům dostat museli. Konec čtyřky se nese v podobném duchu, jako byla první erzeta, takže několik klopenek, dvojáků a pak zákeřná „cik cak“ část na kamenech na louce. Tady jsem jela rychlostí asi 2 metry za dva roky, protože tyhle rychlé zatáčky, kde se do ničeho nemůžu opřít, moje parketa úplně nejsou. Cíl čtyřky byl opět na Kouteckém náměstíčku a já do něj opět dojela jako princezna vsedě, bez snahy si stoupnout, aby to aspoň vypadalo.

Enduro Race Kouty 2016 - reportMichal Prokop s přehledem na RZ4

Transfer 5 a RZ5

Zatímco kategorie Hobby na tomto místě končila, kategorie Race se mohla občerstvit, nicméně čekala ji ještě poslední pátá erzeta, na kterou byla opět milosrdně vyvezena lanem. Pětka z části kopíruje černou trať Koutíkův Sen, v půlce se ale odděluje a vede na Starou Medvědici. To je trošku škoda, protože spodní část černé trati považuju vůbec za jeden z nejpovedenějších úseků v Koutech. Na pětce už si jen opakuju: „Drž řídítka a čum, co je před tebou.“

Technická pasáž v lese s přírodními dropíky a kořeny opravdu prověřila, jestli v nás jsou ještě síly, a lehký výjezd v polovině erzety zas prověřil, jestli máme ještě morál na šlapání. Pak nás erzeta zavedla ještě na zmíněnou Medvědici, kde ze mě už veškerý závodní režim vyprchal a já se snažila si držet jakýs takýs flow. Následoval přejezd do lesíku u lanovky, špagetovité zatáčky, lavice pod lanovkou a… A pořád nebyl konec a přitom stehna už pálila jak čert! Ještě skalka kolem lanovky, mini výjezd po louce, kde jsem zase předstírala šlapání a už je průjezd kolem potůčku a hurá do cíle!

Enduro Race Kouty 2016 - reportBikeři na RZ5 v sobotu při tréninku

A je konec!

V cíli je to jak na Václaváku a já se přidávám debatovat do chumlu barevných závodníků. Každý je k sobě řádně sebekritický, někdo odlabává kousky sýra z občerstvovačky (třeba já), někdo sebou plácne rovnou doprostřed náměstíčka, a někdo zase do lehátka s pivem v ruce (zase já). Takže víkend jak se patří!

A jak to dopadlo? „Kluky“ vyhrál Michal Prokop před Přémou Tejchmanem a Matějem Vitkem a v holkách jsem si na bednu vylezla já, po pravici s Dominikou Durčákovou a po levici s Elen Římanovou. Hobby kluky ovládl Vojta Bláha a holky Andrea Hilčerová. Dobrou zprávou je, že se v holkách startovka rozrůstá, takže doufám, že na příštích závodech na Ještědu se nás sejde ještě víc!

Enduro Race Kouty 2016 - report„Enduro cirkus“ na náměstíčku

Výsledky muži:
1. Michal Prokop (Ghost Factory Racing)
2. Přemek Tejchman (Specialized)
3. Matěj Vitko (SVK, Specialized)
4. Tomáš Kutin (Author – Enduroteam.cz)
5. Jakub Říha (Cyklo Švec)

Enduro Race Kouty 2016 - report

Výsledky ženy:
1. Andrea Drengubáková (Author)
2. Dominika Durčáková
3. Elen Římanová (Vendeta Racing)
4. Lucie Kubínová (Giant Lic Cycling)
5. Ivana Pechoutová (Diva Kemp)

Celkové výsledky: http://sportsoft.cz/cs/zavod/results/1805?rid=2019

Enduro Race Kouty 2016 - report

Naším tipem na ubytování pro bikery v Koutech je vyzkoušený penzion Kouty, který se nachází přímo v centru dění, tedy na náměstíčku hned za podiem. Pokoje se dělí na „áčkové“  a „béčkové“, tedy se sociálkou na pokoji a bez. Pokoj s polopenzí tu pořídíte už za 470 Kč. Kolo můžete přes noc zamčené v bezpečí v kolárně a ráno jste u lanovky, co by kamenem dohodil.

 

Pondělní videonálož #22_2016

$
0
0

Pondelni-videonaloz-22-2016Nevím jak vám, ale mně letos letí čas jako splašený. Stále mám pocit, že se sezóna vlastně pořádně nerozjela, přitom už je za dva dny červen a za měsíc začínají prázdniny! Alespoň pro děti a vlastně i pro rodiče, kteří je musí nějak zabavit. I pro mě to znamená už jen měsíc intenzivní práce a pak dva měsíce kradení času po večerech, všemožně po cestách atd.

No co, hlavní je se z toho nepoložit, naplánovat si hezké léto a snažit se užít si tuto nejhezčí a nejteplejší a nejvíce světlem překypující část roku. A když bude venku ošklivě a vám se nebude chtít na kolo, nebo vás nepustí z kanceláře, můžete se, jako dnes, alespoň rozptýlit tradiční porcí bikových videí…

Truly Awake

Nebylo by to ono, kdybychom do naší pondělní videonálože nepřidali něco z Kanady. Hned na začátek proto jeden obrazově pestrý snímek z Whistleru, který má vtipný dovětek: „Spát můžete později…“

Chasing Trail Ep. 2 – Neko Mulally

Upřímně vůbec nevím, odkud toto video je… Hezké místo, hezké traily, rozmanitý terén i příroda. To bych si nechal líbit* 😉

*Už to vím – Brevard, North Carolina. Díky Petře 😉

Orange Bikes Segment – #Escapism

Není nic lepšího než kouknout z okna a pokud je počasí alespoň trochu nakloněné na vaši stranu, pak vzít do ruky kolo a vyrazit do přírody. Podobně jako John Owen na svém novém stroji Orange Segment.

The Adventure Dispatch: Ultra Romance

Pokud chcete zažít něco jiného, zkuste se vrátit v čase, alespoň obrazem, nebo jako fousatý hrdina tohoto snímku, který má retro účes, retro oblečení, retro kolo a vyráží na retro trip… Ale co mu chybí? Romantika určitě ne!

Inside Specialized Racing: Jared Graves

Hodně zajímavý snímek, kde Jared Graves popisuje svůj začátek letošní sezóny v rámci Enduro World Series včetně takových věcí jako je nekonečné množství času co tráví na cestách, v letadlech a na letištích…

Trippin: In other news…

Zas jedno prezentační video s poměrně vtipným začátkem, kde hoši z teamu Trippin zkouší nový batoh CamelBak Skyline s nízko posazeným těžištěm, který máme na léto slíbený na test.
Více o tomto batohu na webu: eshop.progresscycle.cz

**ČESKÁ STOPA**

Tu Du Dum Dumm – Oly Tracker

Olympus nedávno představil svoji vůbec první odolnou outdoorovou kameru, která se chce poprat s konkurenty jako je GoPro a s mnoha dalšími. Rob Trnka, fotograf a kameraman s dlouhodobou podporou této značky už Olympus TG-Tracker testuje v praxi! Zajímavostí, krom 4K snímání, vodě a prachu odolnosti, je i výklopný displej nebo třeba integrované světlo pro noční záznam. Šikovné může být i ukládání údajů jako jsou hloubka/nadmořská výška, teplota, přetížení/zrychlení, orientace a zeměpisná poloha.
Více v článku na www.technet.iDnes.cz

EnduroXrace Sušice CZ 2016

Toto video již sice proběhlo naším webem minulý týden, ale proč si znovu nepřipomenout atmosféru tak povedeného závodu jako bylo letošní Enduro X race Sušice 2016naše kompletní reportáž.

Enduroserie 2016 – Kouty

Domácí enduro scénou můžeme směle pokračovat. Připomeňme si první letošní závod EnduroSerie.cz v Koutech nad Desnou, jak jej viděl jeden z našich čtenářů. Pro připomenutí reportáž z pera Andrey Drengubákové, včetně jejího videa.

reklama

**BONUS**

Closer than we know

Pro většinu z nás je kolo především prostředkem zábavy, pro mnohé ale může představovat dopravní prostředek, který má sílu změnit jejich život, umožnit jim dojet do školy, do práce a kamkoliv mezi tím. Pro někoho je kolo vítaným doplňkem či rozptýlením, pro jiné životní potřebou…

MagicLab Showreel 2016

Na závěr jedno video, které z cyklistikou vůbec nesouvisí 😀

Voltige

A ještě jedna legrácka pro zasmání na úplný konec…

 

Pivot Switchblade & Super Boost Plus – Tech News

$
0
0

Pivot Switchblade - Tech NewsMinulý pátek mi v mailu přistála jedna horká novinka, nebo spíš novinky dvě. Značka Pivot představila nové enduro s velkými/tlustými koly (29/27,5+), které je postaveno na novém standardu Super Boost Plus 157, který vlastně novým standardem ani není, jen nově využívá a jinak definuje zažité rozměry.

Pivot Switchblade – velký a hrubý, nebo menší a širší?

Vezměme to ale hezky popořadě a začněme strojem Pivot Switchblade, který by měl navázat na úspěchy modelu Pivot Mach 6, avšak v trochu jiné kategorii, či spíše v té samé, jen zcela jinak nakreslené. Pivot Switchblade je strojem, který je navržen pro možnost nasazení velkých kol (29“), stejně tak i středně velkých a středně tlustých (27,5+), což se pomalu ale jistě začíná stávat nepřehlédnutelným trendem.

Podobnosti průměru kol standardu 27,5+ a 29“ využívá kupříkladu český Author Patriot AM, čistým měňavcem je Santa Cruz Hightower (představení / náš test), stejný koncept využívá jeho zdvihově menší bráška Santa Cruz Tallboy, trochu jinou cestu volí Ibis Mojo 3 (kombinace kol 27,5“ a 27,5+), čisté plusko s vyšším zdvihem je Rocky Mountain Pipeline a určitě bychom našli i celou řadu dalších podobných strojů. Pivot Switchblade by tak nemusel nikoho příliš překvapit, opět se zde ale nachází pár specialit, které stojí za zmínku, k nimž se hnedka dostaneme.

Pivot Switchblade - Tech NewsPivot Switchblade 29″

Vezme-li se to obecně, je Pivot Switchblade strojem, který disponuje zadním zdvihem 135 mm, přičemž vepředu pojme vidlice s krokem 150 mm, a dovoleno je nasadit i 160mm kousky. Ostatně pojďme si jeho základní vlastnosti shrnout v bodech:

  • Kompatibilní s koly 27,5+ a 29“
  • Maximální rozměr plášťů: 27,5×3,25“ / 29×2,5“
  • Specifikace 27,5+ vybavena ráfky šíře 40 mm DT Swiss nebo Reynolds a plášti Maxxis Rekon 27,5×2,8“
  • Specifikace 29“ vybavena ráfky šíře 25 mm DT Swiss a plášti Maxxis High Roller II 29×2,3”
  • Moderní nízká a dlouhá geometrie Pivot
  • Ultra krátká zadní stavba – 428 mm
  • Možnost nasadit přesmykač (demontovatelný držák E-Type)
  • Zadní odpružení DW-link (135 mm)
  • Navrženo pro vidlice s délkou kroku 150 mm, lze použít i 160 mm
  • Pivot Cable Port system – vnitřní vedení kabeláže, příprava pro řazení Shimano Di2
  • Hmotnost rámu 2900 g (vel. M s tlumičem)

Pivot Switchblade - Tech NewsPivot Switchblade 27,5+

Zvedni hlavu!

Tolik obecný popis, nyní k oněm specialitám. Tou první je možnost měnit spodní misku hlavového složení a takto měnit výšku hlavy, tedy i středu a rovněž upravit i základní úhly. To vše jako prostředek pro přizpůsobení kola jednomu či druhému rozměru obutí. Nulové hlavové složení je určeno pro 29“ kola, která jsou o krapet vyšší. Druhou možnost představuje 17 mm vysoká vložka hlavového složení, která je primárně určena pro kola parametru 27,5+ a jež bude přibalena ke každému kolu.

Tyto možnosti lze přitom kombinovat. Nechat nižší střed a ostřejší úhly pro 27,5+, nebo naopak kolo více stabilizovat a posunout střed výš (17 mm vložka) při nasazení kol rozměru 29“.

Více o tomto kole na webu
www.pivotcycles.com

Super BOOST Plus 157 - Tech NewsPivot Switchblade - Tech News

reklama

Super Boost Plus 157 – nový standard co není nový standard!

Druhou specialitu představuje již v úvodu zmíněný nový standard, který ani novým standardem není, pouze se jinou formou využívá dnes již existujících rozměrů, tedy konkrétně zadních DH nábojů s osou 157×12 mm a příslušných klik. Tedy takto to prezentuje Pivot, názor si udělejte sami.

Don’t call it a “NEW STANDARD”, říká Pivot

Vtip je v principu zcela stejný jako u standardu BOOST. Tedy roztažení patek zadního kola, posunutí řetězové linky dále od podélné osy a takto vytvoření ještě více místa pro pneumatiku, přesmykač atd. Díky tomuto řešení bylo možné u Pivotu Switchblade zkrátit zadní stavbu na hodnotu 428 mm a přitom zachovat dostatek místa pro pláště velikosti až 29×2,5“ či 27,5×3,25“!

Super BOOST Plus 157 - Tech News

Jak to vše funguje?

Je to jednoduché, prostě se vzal existující DH standard zadních nábojů (157×12 mm), roztáhly se jejich příruby, aby byly dráty skloněné pod co nejmenším úhlem a kolo bylo maximálně pevné, trochu se posunul převodník na klikách a bylo hotovo. V principu lze u stroje Pivot Switchblade použít stávající komponenty, běžný zadní náboj s osou 157×12 mm a kliky příslušného DH standardu.

Co se týká středů a klik, zde se také nic radikálního nemění, respektive není potřeba předělávat rám, jelikož lze použít střed typu PressFit 92 mm nebo běžný závitový střed s šířkou domečku 73 mm. Teoreticky by neměl být problém použít klasické DH kliky ze současné nabídky, které bude potřeba lehce podložit, nejspíš se ale nedostanete na požadovanou hodnotu Q-faktoru nebo budete trochu bojovat s řetězovou linkou. Více na nákresu…

Super BOOST Plus 157 - Tech News

Pivot v tom není sám!!!

Značka Pivot si rozhodně nevymyslela něco, co by se snažila prosadit pouze sama za sebe. Co se týká klik, má nová sestava Super Boost Plus 157 podporu ze strany značky Race Face, u nábojů se pak k této hře přidávají taková jména jako je Industry Nine, DT Swiss, Reynolds, něco si kutí i sám Pivot a kompatibilní náboje najdete i v sadě SRAM X0.

Co se týká klik, pak Pivot doporučuje použít tyto kombinace:

  • Pro pohon 1x: Standardní kliky Race Face Aeffect SL s obráceným převodníkem Cinch, případně kliky Race Face Turbine se stejnou úpravou (otočit převodník Cinch směrem ven)
  • Pro pohon 2x: Upravené kliky Race Face Aeffect SL s Boost pavoukem a převodníky 34/24 zubů s prodlouženou osou
  • Pro pohon 2x nebo 1x: Kliky Race Face NEXT SL s upravenou výměnnou osou, což by měla být brzy standardní možnost těchto klik
  • Několik dalších výrobců již pracuje na plně kompatibilních klikách, které by měly být již brzdy k dispozici…

Super BOOST Plus 157 - Tech News

Kam až tohle půjde?

Tímto bodem snad můžeme dnešní prezentaci uzavřít a vše završit malým zamyšlením na téma „Je toto vůbec potřeba?“ Pokud přijmeme za fakt, že jsou plně odpružené stroje s vyšším zdvihem na kolech standardu 27,5+ nebo 29“ nevyhnutelnou hudbou blízké budoucnosti, pak asi proč ne? Přestože s příchodem rozměru 27,5 Plus mnozí hovořili o velkém přínosu zejména pro levnější pevné trailové stroje, opak se zdá být pravdou. Velké „haló“ je poslední dobou totiž spíše okolo drsných plně odpružených plusek.

Že by si výrobci dělali místo pro invazi elektrikou poháněných kol s tlustými plášti, jak je tomu kupříkladu v případě Specialized Turbo Levo FSR? Těžko říct, křišťálovou kouli nemáme, stroj času také ne a pod ruce vývojářů nahlížíme jen občas uzoučkou klíčovou dírkou. Otázka je, zda z tohoto trendu může něco vytěžit běžný biker? Kupříkladu Cannondale sice jde sou vlastní cestou asymetrického usazení zadního kola (Ai), kterou ale implementuje do běžně dostupných a obecně používaných strojů (Cannondale F-Si a Cannondale Scalpel-Si) klasického parametru 29“, což se zdá rozumné.

Pivot Switchblade - Tech News

Bludný kořen…

Nápad s rozšířením zadního náboje s cílem posílit tuhost zadního kola a umožnit ještě více zkrátit zadní stavbu mi sám o sobě dává nemalý smysl a třeba bude jednou BOOST a Super Boost Plus 157 cela běžným rozměrem i u nejčastěji používaných trailových a enduro kol a nebudeme se tomu nikterak divit. Nebo se nás vývojáři a marketingoví pracovníci pokusí ještě jednou přesvědčit, že 29“, nyní s ještě širší gumou, je ideálem nejen pro XC, ale i pro technické ježdění, neřku-li enduro?

Už dřív jsem tuto myšlenku sežvýkal a poté odmítl a přesvědčený o tomto směru nejsem dodnes a mám trochu pocit, jakoby vývojáři a „trendmakeři“ zakopli o bludný kořen…  Osobně stále věřím tomu, že ve zdvihové kategorii 150+ mají větší smysl klasická kola 27,5“ než 29“, ať už jsou obuty do čehokoliv. Ostatně Pivot, i třeba Santa Cruz nebo Rocky Mountain na stroji Pipeline jasně ukazují, kde jsou rozumné hranice zdvihu 29/27,5 plus, tedy na nějakých 135 mm kroku zadní stavby, kterým asistuje vidlice se 150 mm kroku.

Jezdil jsem již na několika z těchto kol, je to velká sranda, ale… Je to vážně nutné? Na pár místech člověk takové kolo užije a vychutná si jeho jistotu, stabilitu a ohromnou prostupnost, ale jsou to spíše jen střípky z jednotlivých vyjížděk a rozhodně ne pravidlo, které by platilo do domu k domu. Pokud nebydlíte ve Whistleru apod. Ještě musím osobně vyzkoušet novou vlnu 29“ a vyšších zdvihů a pak se uvidí. Alespoň si tedy zkusím znovu zformovat názor na tuto kategorii ve světle nových událostí, nových rozměrů a nových modelů!

Foto: Pivotcycles

[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

Specialized-SRAM Enduro – Willingen (reportáž)

$
0
0

Specialized-SRAM Enduro Series – WillingenTo se takhle v pátek odpoledne rozhoduju, co budu dělat o víkendu, a hlavou mi bleskne, že bych si mohla jet zazávodit na německou enduro serii (Specialized-SRAM Enduro Series) do Willingenu. Jen tak, na blind, bez přihlášení, bez licence, s ojetými brzdovými destičkami, ale zato s dávkou entuziasmu a chutí si zajezdit. A to se počítá, ne?!

Bahenní surfování na kole

(text Andrea Drengubáková)
Víkend se ve Willingenu nesl ve znamení bikového festivalu, takže maratony, sjezdy a závody dětí byly v plném proudu, stejně jako prezentace na „X“ stáncích s těmi nejbarevnějšími helmami, rukavicemi nebo nejnovějšími modely kol. Jsem ráda, že v tom cirkusu aspoň poznám, kam se mám jít registrovat k závodu.

Holčina u prezentace mi bez mrknutí oka řekne, že se přihlásit na místě nemůžu, naštěstí jsem ale měla v telefonu důkazní materiál, že jsem psala včera e-mail a bylo mi odpovězeno, že se přihlásit bude možné i přímo místě! Stejně se jí to ale moc nezdá, nakonec mi pomůže zachránit situaci náhodně příchozí kolega, který přijde s informací, že dvě závodnice nakonec závod odřekly a já tedy můžu jet místo jedné z nich. Protože nemám licenci, můžu závodit jen v kategorii „Women open“, což mi nijak nevadí, protože holek je tam přihlášených osm, takže bude s kým poměřovat síly.

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen

Elita jede šest rychlostních zkoušek, ostatní kategorie pět. Já si v sobotu prohlédnu čtyři erzety a docela mi to stačí, protože všechno jedu po svých. Mylně jsem se totiž domnívala, že když se jede enduro v bikeparku, budou erzety namotané v jeho nejbližším okolí a ne že odjedu půlmaratón na protějších kopcích, kde po nějaké lanovce není ani vidu ani slechu. Docela tu postrádám klasické značení naší české enduroserie ve stylu velké žluté cedule s označením čísla transferu.

Ve Willingenu mám problém se na erzety vůbec dostat, protože jediné značení spočívá v malých červeno-černých cedulkách s nápisem enduro. Jestli je to ale první nebo čtvrtý transfer, to se z nich nedozvíte a turistická mapka s milionem vrstevnic je v takovém případě úplně k ničemu. 😉

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen

Všechno bude mokrý!

Přejděme ale k závodní neděli, konkrétně rovnou k půl osmé ráno! Ano, opravdu jsem ještě se zalepenýma očima startovala v 7:30 ráno, navíc poté, co přes noc pršelo ostošest! Bylo tedy předem jasné, že erzety budou vypadat úplně jinak než den předem! Ostýchavě okoukávám svoje soupeřky, a musím uznat, že minimálně zjevem působí fakt dobře – pěkná kola, barevně sladěné oblečení a jedna vyladěnější než druhá.

Z každé mám na startu pocit, že musí jezdit tisíckrát líp než já. Nicméně jedna bikerka se ke mně otočí a německy povídá, že má vždycky nervy před první erzetou. Přitakám a přisadím si: „To já taky. Navíc tam budou mokrý kořeny“. Ona na mě vyvalí oči a povídá: „VŠECHNO tam bude mokrý!“ No, holka se vyzná a měla svatou pravdu.

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen

RZ1 – Balancování na hraně

Na trať vyrážíme společně a já se snažím s bikerkama držet tempo, protože jsou stanovené limity, do kdy nejpozději musím být na začátku dané erzety. Hromadně dojedeme i na start RZ1, a zatímco ostatní holky si mění helmy, já si nasazuju brýle a už se šteluju ke startovní bráně, abych v té ranní mlze příliš nevytuhla. Startuju jako druhá za blondýnkou s copánkem. Už už se chystám zacvaknout a vyrazit, když zezadu uslyším: „Čáááu Andy!“ a vidím juniory Vojtu Bláhu s Martinem Pešťákem. Zamávám zpátky a vydatné fandění kluků při mém vjezdu do závodu mi srazí trému o pár stupňů níž, takže tímhle dík!

První erzeta je přírodní lesní trail, absolutně bez kamenů, ale s množstvím různě propletených a odkloněných větších i menších kořenů. Největšími nástrahami jsou zavřené zatáčky s mokrými kořeny a krátké prudké sešupy. Rozšlapu to do první zatáčky a říkám si, jak budu makat, leč hned první mokrá zatáčka mě vyvede z omylu, když se mi tam hodí kolo do smyku a já mám v mazlavém jílu co dělat i na rovině. Jsem jak Alenka v říši divů, vůbec nechápu, co se mnou to kolo dělá. V podstatě na jednoduché pasáži jedu chvíli pravým bokem, chvíli levým bokem a každou chvíli čekám, že sebou nehorázně šlehnu o zem!

Tohle bahno musí být namixované s vazelínou nebo co?! I tak ale dojíždím holčinu s copem, která se prudký sešup rozhodne raději sejít, nicméně s kolem na štorc, takže mi nedává moc na výběr, kudy to v bahýnku vzít a já musím risknout snad tu nejvíce odkloněnou část. Překvapím pak sama sebe, když sebou neříznu. Jedu ale celou dobu – na můj vkus extrémně pomalu –, protože jakmile do toho šlápnu, kolo se rozvlní a přijde mi, že jedu ne na biku, ale na břišní tanečnici. Erzeta jinak poměrně jednoduchá se najednou mění v prostý boj o to zůstat vůbec v sedle. Do cíle dojíždím absolutně nezadýchaná, protože jediné, co jsem na erzetě dělala, bylo dávkované brždění a balancování.

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen

RZ2 – Měkčí/tvrdší, to je jedno!

Už na transferu na dvojku jsem zvědavá, jak bude vypadat druhá erzeta, protože ta mi přišla při sobotním tréninku techničtější. Pamatovala jsem si, že šlo opět o lesní trail se serpentinovitými zatáčkami a spletenými „anakondami“ všudypřítomných kořenů. Na startu dvojky mě zas dojede Vojta s Martinem, akorát když laboruju s tlaky v pneumatice „Přece to nemůže takhle klouzat, ne? Musí na tom něco být…“ Nicméně Vojta mě ujistí, že to fakt klouže úplně všem, a že měkčí/tvrdší je v tomhle asi úplně jedno!

A má pravdu. Ani měkčí kolo nepomohlo. Druhá erzeta je uklouzaná úplně stejně a nakonec to, co klouže nejmíň, jsou kořeny. Rozjedu se ze začátku mazlavým blátíčkem a najednou zmerčím drop, na který jsem docela zapomněla. Což o drop jako takový, ale dopad je jednak odkloněný a jednak – jak jinak – než blátivý. Nezbývá mi ale nic jiného než dropík zkusit skočit. Skáču na nejvyšší část odkloněného svahu, kde jakoby jen líznu bláto a hned se snažím „odskočit“ na rovnější část kousek vepředu napravo. K mému údivu improvizovaný manévr vyjde a dodá mi to motivaci trochu do toho šlápnout.

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen

Zbytečně se ale nechávám unést, protože následuje ďolík s prudkým výjezdem a přední kolo se mi žvejkne bez jakéhokoli varování. I tentokrát to nějak vybalancuju a už se o žádné další přišlápnutí nesnažím. Dostávám se navíc do prudké pasáže s kořeny a smyk s pádem se mi tentokrát nevyhne. Naivně si myslím, že kousek popoběhnu, ale v tretrách neudělám ani krok a už ležím i s kolem na zadku a kloužu dolů jak na nějakým „spartan rejsu“.

Tohle ne, i když se nacházím v prudkém svahu, tak nasedám bez nacvaknutí na kolo a zbytek už se mi povede tak nějak sjet. Občas se u toho zvlním jak špageta, občas lehce surfuju po bahně a už se dostávám na cik cak trať po louce, kde jedu snad krokem, protože kola mám totálně obalená bahnem a na mokré louce odmítají zatočit bez smyku. Z erzety nejsem ale nijak zpruzelá – naopak! Tohle bahýnko je v podstatě takové zpestření jinak poměrně jednoduchých tratí a mě docela baví, když je u mě něco „pade na pade“ 😉

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen

RZ3 – Alespoň trocha rychlosti!

Na třetí erzetu mě sice čeká pěkný krpál, ale v neděli se mi kupodivu jede do kopců dobře, takže si nedělní vyjížďku víceméně užívám. Na trojku se docela těším, ze začátku se dal jet docela kotel i v několika zatáčkách s malými skalkami, tak snad aspoň někde bych si mohla něco nahnat. Startuju tedy s chutí do toho a s malou nadějí, že tahle erzeta by mohla lépe držet, když se jede v lese.

Jak jsem předpokládala, začátek byl pěkně jezdivý a já to konečně za celý den z kopce rozparádím. Po několika metrech se ale dostávám opět do jílovitého bahna a historie se opakuje v podobě různě zvlněných kreací na kole. Erzeta je ale rychlá a krátká a po pár bahnitých serpentýnách se dostávám na vyschlejší kamenitou pěšinu – opravdu kameny a kořeny byly tento den jediné, co až tak neklouzalo. V cíli si ani nesundávám chrániče a metelím na občerstvovačku.

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen

reklama

Občerstvovačka? Jste tu příliš brzy!

Protože za celou dobu mě předjeli akorát dva junioři, přijíždím ten den jako třetí závodník k občerstvovačce. Jaké je mé zklamání, když mi paní řekne, že jsem tam moc brzy a ještě tam není nikdo, kdo by to vybalil z krabic. Pecka. Startovný totiž vůbec nebylo za 50 eur! Není tam ani ionťák, ani voda. Ještěže jsem si s sebou zvala dvě tyčinky do batůžku…

RZ4 – Nebrat, jede se na RZ 5

Čtvrtá RZ se týká jen kategorie Elite, takže já jedu rovnou na pětku. Na pátou erzetu s kopcem zase nešetřili a tentokrát už nějaký ten metr povytlačím. Předposlední erzeta má pěkný začátek – kousek erzety vede bikeparkem a rovnou po opravdu precizně vyšejpovaných klopkách a lavicích. Konečně to někde drží a já se můžu pořádně svézt, aniž bych balancovala s vycvaklou nohou. Po chvíli se ale trať stočila do lesa a jak jinak než do mazlavého blátíčka.

Erzeta je opět pojatá jako „pure enduro“ skrz les v hrabance, která je doplněná nejrůzněji propletenými kořeny. Jednou si ustelu tak, že najednou ležím hlavou dolů napřed a kolo mám přetočené nad sebou.. Pak už si zakážu padat a zkusím nesahat tolik na brzdy a prostě to proletět. A jednou to je fakt loterie, ale kupodivu vychází a já si lesní točky v kořenech s bahnem skoro i užívám!

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen

RZ6 – Jaký má tohle smysl?

Na šestku to je už kousek. Smysl téhle erzety ale vůbec nechápu. Jde jen o cik cak trať po louce, a když si ji cestou nahoru prohlížím, vůbec nelituju, že jsem si ji v sobotu neprojela. Nemůžu k téhle erzetě říct nic, kromě toho, že se jelo po louce střídavě zprava doleva. Jediným zpestřením byl až později pro mě striptýz v podání Ondry Kinkora (snad se nebude zlobit, ale bylo to fakt vtipný).

Ve stručnosti: přijel do zatáčky, lehnul ve smyku, za našeho povzbuzování se rychle posbíral a popoběhnul, aby naskočil na kolo, ale skoro jak v kresleném seriálu mu najednou spadly kalhoty, takže musel zase zastavit, natáhnout si kaťata a se zdviženým palcem, že je oukej, frčel dál 😀

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen

Enduro Willingen – Zážitky všeho druhu

Zážitky sportovní i kulturní tedy ve Willingenu nechyběly! Velká gratulace patří Vojtovi Bláhovi za jeho třetí místo a hned za ním Martinovi Pešťákovi za místo čtvrté. Oba kluci mohli být ale o stupínek výš, protože první vyhlášený nestihnul limit na erzety a do cíle dojel s velkým zpožděním. V bahně zajeli super taky Přemek Tejchman na čtvrtém místě a pár vteřin za ním Michal Prokop na místě pátém. Věřím, že jejich trať byla ještě „šťavnatější“ než ta moje, protože už byla notně rozježděná a rozrytá…

V Masterech se do TOP 10 dostal Tomáš Vopálenský a já koukala jak péro z gauče, když moje jméno bylo na výsledkové listině na prvním místě, z čehož jsem měla opravdu velkou radost. V eliťačkách bych podle časového srovnání na jednotlivých erzetách byla kolem čtvrtého až pátého místa, což taky není úplně špatné, takže příště už určitě s licencí!

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen | Ženy open

Specialized-SRAM Enduro Series – WillingenSpecialized-SRAM Enduro Series – Willingen | Junioři

Specialized-SRAM Enduro Series – Willingen

 

EMTB.pl enduro série – 4. 6. 2016 Mieroszow (pozvánka)

$
0
0

EMTBpl-miresow-pozvanka-startZdravím čtenáře BikeAndRide.cz, všechny fanoušky endura a hlavně všechny závodníky! Pro vás všechny je tahle pozvánka na první kolo letošního závodu polské enduro série EMTB.pl v legendárním Mieroszowě, který se koná již tuto sobotu, 4. června 2016!

(text: Jakub Šourek | foto: EMTB.pl / southbike.pl)
V letošním roce je seriál EMTB.pl, mohu-li to tak vůbec nazvat, ještě o něco skromnější než v roce minulém, kdy se z původních čtyř závodů loni smrsknul na tři a v roce letošním bude mít zastávky pouze dvě. Ovšem nenechte se mýlit – rozhodně to není proto, že by bylo enduro v Polsku na ústupu a nebo že by závody EMTB.pl ztrácely na kvalitě nebo významu!

Naopak, závody seriálu EMTB.pl mají po celou dobu, minimálně co tamní scénu sleduji, kvalitu jednoznačně vzrůstající. Důvodů, proč jsou letos závody jen dva, je ale více. Tradiční zahajovací jarní závod na masivu hory Ślęża ve vesničce Sulistrowiczki poblíž města Wrocław se letos neuskutečnil především z důvodu, že lokální borci a trailmasteři měli plné ruce práce s budováním legálních stezek, které tvoří pod hlavičkou sdružení Suliwoods.

7

Budování za vlastní!

Na výstavbu stezek přitom získali prostředky nikoliv z EU, od státu či od obce, ale prostřednictvím crowdfundingu – takže si na nové stezky přispěli sami bikeři! I sami organizátoři z party EMTB.pl mají napilno a proto se pro zachování co nejvyšší kvality svých závodů možná rozhodli počet akcí zredukovat.

Poslední dva, tři roky se mimo organizování závodu věnují hlavně rozvíjení polské obdoby naší ČeMBY – POMBA. Výsledky jejich práce přitom rostou jako houby po dešti, ať už se jedná o zpracovávání projektových dokumentací či samotné realizace bikerských projektů, stezek, pumptreků, pořádání školení a podobně… Nebudu již dále odbočovat od tématu, pokud to někoho zajímá, budiž odkázán na stránky samotné organizace www.pomba.pl

24

Nahoru sopka, dolů sopka!

Mieroszow je městečko uprostřed Suchých hor, ležící těsně u hranic s ČR. Suché hory poskytují krásné výhledy do krajiny a jedinečnou přírodu… Takováto klišé ale patří do letáků pro turisty, tady jde o enduro! Mieroszow hostí enduro závod již po několikáté a je to tradiční sázka na jistotu.

Hory jsou zde strmé, kuželovitého tvaru, sopečného původu. Pod porostem vegetace je jejich povrch pokryt sopečným štěrkem, melafyrem a nebo ještě klouzavějším prachem. Sklon i povrch jako určený k prověření jízdní techniky!

Závod, podle mých posledních informací, bude obsahovat pět erzet, celkem se protáhne na 30 až 40 kilometrů a kolik se nastoupá a jak moc budete muset tlačit vám radši ani říkat nebudu! To si radši nalistujte reportáž z předminulého ročníku… Co vám ale určitě povím a předem snad i osobně zaručím, že to bude stát za to!

45

Městský prolog pro maximální nabuzení

Jako již tradičně bude závod začínat městským prologem, který odstartuje na kopci za městečkem a chvíli se budete vlnit a houpat singltrekem linoucím se městským parkem, ze kterého skočíte na schody a do uliček mezi baráčky, aby vás na náměstí vyburcoval dav místních fanoušků. Už jen zde si jistě uvědomíte, že toto je fakt super závod! Po tomto nabuzení vás pak nebude čekat již nic jiného než hory a lesy…

Konkrétní trasa letošního závodu by měla být zveřejněna každou chvílí, údajně tři dny před startem, tak se nechme překvapit. Tímto se otevře i možnost tréninku, přičemž konkrétní erzety a transfery bývají vyznačeny den předem.

K Mieroszowskému enduru neodmyslitelně patří strmé sešupy zpestřené sypkým štěrkem, jako je například sjezd z hory Wlostowa do vesnice Sokolowsko, který bývá součástí i domácího či lépe řečeno přeshraničního MTB Trilogy. To je prostě kultovka, kvůli které má cenu sem přijet, třeba i mimo závod. Po dojezdu dolů mi někdo v hlavě vždycky křičí „CHCI JEŠTĚ!!!“.

73

Co tu zase kluci polský prošlapali…

A věřím, že i ostatní sjezdy budou stát za to, že místní divočáci přes rok prošlapali zas nějakou čerstvou cestičku, na kterou vás organizátoři bez lítosti vrhnou skřípat zubama a brzdama a nebo vás nechají zjistit, jak moc to máte v ruce. A když se něco nepovede, závod jistí záchranáři s vozy 4×4!

Počítat můžete i s občerstvovačkou, naopak co počítat nemusíte jsou minuty, jelikož na přejezdy bývá obvykle dostatek času. Na druhé straně o přesný odečet minut, vteřin a setin na trati se postarají moderní čipy a průjezdové brány! Luxus!!!

Pokud se tedy nechystáte o tomto víkendu do Kopřivné na Bike festival, do Kosmonos a nebo do Fort Williamu, určitě vyrazte do Mieroszowa! Je to hned za hranicemi s ČR, třeba z Prahy je to blíž než do Koutů nebo do Rychlebek! Jde to stihnout i za jeden den, přijet jen na otočku a nebo se zde samozřejmě nabízí možnost ubytování za symbolický poplatek v místní sportovní hale. Ta je již tradičně základnou závodu, kempem, parkovištěm a rovněž dějištěm následné afterparty.

86

Neotálejte ale s registrací, volných míst už moc nezbývá! Takže šup na www.emtb.pl

Kdyby se vyskytl nějaký problém s registrací, neváhejte se na mě obrátit a já se pokusím, díky svým kontaktům v Polsku, danou věc vyřešit. Případně pokud by vás zajímalo něco co zde nezaznělo, ptejte se 😉

Ahoj, Jakub ( jakub.sourek[uzenáč]centrum.cz )

EMTB Enduro Mieroszów 2015

 

SRAM GX DH – Tech News

$
0
0

SRAM GX DH - Tech NewsDnešní doba je dobou specializace. Už nám nestačí používat jednu věc na tisíc způsobů, ale chceme prostředky zaměřené na konkrétní využití. Takto byla koncipovaná letos představená sada SRAM EX1, určená pro elektrokola, nebo SRAM X01 DH, určená čistě pro downhill. Nyní se světu představuje další speciální sada SRAM GX DH, která přináší účelně konstruované řazení pro širší skupinu DH nadšenců.

V principu dnes není moc co zdlouhavě popisovat, jelikož sada SRAM GX DH ve velké míře kopíruje systém a řešení použitá u sady SRAM X01 DH, jenž byla představena před dvěma lety. Proto lze aktuální novinky shrnout v několika bodech. Sjezdař, který byl doposud zvyklý používat běžné MTB nebo silniční řazení jednoduše nepotřebuje až tolik převodů, jako jezdec jiné disciplíny, jelikož se pohybuje primárně z kopce a principiálně ve výrazně vyšších rychlostech. Co je důležitější je rozumný rozsah a jak tvrdí SRAM, a jak se to zdá být logické, i patřičné odstupňování.

SRAM GX DH - Tech News

Sedm a dost!

Proto má sada SRAM GX DH, podobně jako starší X01 DH, pouze sedm převodů, v rozsahu 11-25 zubů, čímž se nejvíce liší od dražší sady X01 DH (10-24 zubů). On se ale tento rozdíl dá snadno srovnat velikostí převodníku, který je rozhodujícím prvkem k tomu, jak daný systém nastavit – těžší pro rychlé tratě, lehčí pro pomalejší technické tratě. Pokud vás to zajímá, pak je odstupňování převodů u sady SRAM GX DH 11-13-15-17-19-22-25 zubů, kontra 10-12-14-16-18-21-24 zubů u sady SRAM X01 DH.

Co je pro běžného jezdce snad ještě důležitější je cena kazety SRAM GX DH (PG-720), která byla stanovena na 36 eur což je radikální rozdíl proti 296 eur za kazetu XG-795 (X01 DH). Podstatný je rovněž i fakt, že oproti řešení z rodiny X01 DH je L“géixková“ DH kazeta určena pro klasické ořechy s drážkami, nikoliv pro specifický XD ořech umožňující použít nejmenší pastorek velikosti 10 zubů.

SRAM GX DH - Tech News

Kazeta a ti druzí…

Sedmirychlostní kazeta je opět středobodem nového řazení SRAM, bez dalších dvou souputníků by toho ale mnoho nezmohla. Proto je součástí nové sady rovněž upravené sedmirychlostní řazení GX DH (48 eur), ale také příslušná přehazovačka (119 eur). Její nejdůležitější součástí je řešení X-HORIZON™ s horizontálním paralelogramem, který zajišťuje stabilní funkci i při jízdě v náročném terénu. Z logiky věci u tohoto řešení téměř neexistuje možnost svévolného řazení při tvrdých nárazech (tzv. ghost shifting), jako když se použije paralelogram pohybujícíse diagonálně podél kazety.

SRAM GX DH - Tech News SRAM GX DH - Tech News

reklama

Něco tu chybí?

Ani ne! Sada SRAM GX DH si skutečně vystačí pouze s kazetou, řazením a přehazovačkou. Co se řetězu týká, pak lze použít model PC-1130 náležící klasické jedenáctirychlostní sadě SRAM GX, nebo jiný kompatibilní. Za ideální kliky byl vybrán model sesterské značky Truvativ, konkrétně letos představený model Descendant, logicky ve variantě DH.

Chcete vědět víc? Nalistujte stránky SRAM.com

Foto: sram.com
[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

AUTHOR – představení kolekce 2017

$
0
0

AUTHOR - novinky 2017Author již tradičně jako první z domácích či sousedních velkých hráčů představil ještě před začátkem léta své novinky pro následující sezónu. Nečekejte žádný zásadní zlom či skokovou revoluci, rovněž se ale nebojte, že by Author zůstal stát na místě, či se otočil zády k současným trendům…

Naopak, lidé z Authoru se snaží držet krok se světem, což dnes není rozhodně snadné, už jen s ohledem na skutečnost, kolik kategorií kola Author naplňují. Tedy od dětských po DH či enduro speciály, od vrcholných silniček pro krosy, cestovní stroje, ale třeba i elektrobiky, u nichž se čeká obecně velký rozvoj.

AUTHOR - novinky 2017Author nedělá zdaleka jen kola, ale nabízí též celou řadu doplňků, komponentů, či servisních prostředků a přípravků…

Výrazné novinky a trendy u Authoru pro rok 2017

Výraznějších novinek v kolekci Author je vlastně jen několik, zároveň je zde pár trendů, které se prolínají celou kolekcí 2017. Nyní je vezměme skokově, dále se na ně podíváme blíže. Novým modelem uvedeným do prodeje bude hardtail 27,5+ s názvem Versus, který znáte zatím jen jako prototyp.

Nový je pevný 29“ rám pro závodní MTB stroje, celkově pěkná jsou dětská kola na 26“, v čele s modelem Ultrasonic 26 a zcela nové je nejmenší dětské plusko King Kong 16“. Vedle již známého ocelového Roninu spaří světlo světa další „špinavá silnice“ Author, model Aura XR. V MTB sekci je zajímavé, že se na řadě modelů používají nové Boost standardy vidlic a středů (vidlice s osou 15×110 mm), přesmykače Side Swing a také jsme se dočkali nasazení širších ráfků a širších plášťů. Hodně zajímavý může být elektrobike Elevation+ s velkými plášti a novým pohonem Shimano Steps E8000.

Fotky řeknou nejvíce…

Zbytek soupisu novinek Author 2017 si pojďme proběhnout formou popisků, jelikož „obrázek vydá za tisíce slov…“

*Ne všechny obrázky odpovídají na 100 % konečnému vzhledu kola. Jedná se obvykle o grafiku poskládanou z aktuálně dostupných zdrojů.

AUTHOR - novinky 2017Stroje z kolekce Author AGLab zůstávají do značné míry nezměněny, posun se odehrává hlavně na poli jejich vybavení, kde se nově objevuje Fox. U DH mašiny Ninja DH Team je to vidlice Fox 40 Float a tlumič Fox Float X2, na kolech pak najdeme nově pláště Vittoria Martello 27,5×2,50“. Nižší model Ninja DH je na RockShoxu (Boxxer RC/Kage RC).

AUTHOR - novinky 2017Podobně Patriot Evo Team přivítá ve své výbavě vidlici Fox 36 Float a tlumič Fox X F-S s třípolohovým uzavíráním. I zde původní Maxxisy nahradí pláště Vittoria Morsa Kevlar (Tubeless Ready, 27,5×2,30“). Nižší model Patriot Evo zůstane u kombinace RST Rogue Air a tlumiče RockShox Monarch RL.

AUTHOR - novinky 2017Jedna dobrá a jedna horší zpráva od dalších zástupců rodiny Patriot. Model Patriot AM na pluskových kolech pokračuje, v roce 2017 přitom dostane obecně i námi osobně lépe hodnocené pláště Maxxis Rekon 27,5×2,8“, které tomuto stroji přidají na agresivnosti. Co mě osobně trochu mrzí je seškrcení nabídky modelů Patriot Trail na jediný model (test aktuální verze Patriot Trail 2.0 – 2016), který zůstane na Shimanu XT, dostane ale vidlici RST F1RST, tlumič X-Fusion a novou sedlovku RST Elev. Také ale o dost příznivější cenu než dnes!

AUTHOR - novinky 2017Mezi koly kategorie Adventure se konečně objevuje již zmiňovaný hardtail Versus. Ten nabídne plně hydroformovaný rám s atraktivním designem, vnitřkem taženou kabeláž, 140 mm zdvihu přední vidlice RFS F1RST s originálním potiskem a hlavně pluskové pláště Maxxis Recon 27,5×2,8“. Převody bude hlídat sada SRAM NX (1×11), rychlost budou krotit brzdy TRP Slate. Toto je rozhodně jeden z adeptů na test, jakmile dorazí první vzorky!

AUTHOR - novinky 2017AUTHOR - novinky 2017AUTHOR - novinky 2017V rámci silničního světa Author nás těší, že se pomalu ale jistě rozmáhá počet modelů na diskových brzdách. Přesněji se nám líbí přírůstek v podobě modelu Aura XR. Jedná se vlastně o takové „zlé dvojče“ modelu Aura 44 Disc, kdy byl použit stejný rám a obdobná výbava, rozdílem jsou širší a hrubší pláště s určením nejen na čisté umetené silnice, ale i na štěrkovky a cyklostezky. Aura XR nebude až takovým drsňákem jako Author Ronin, přitom by mohla být se sadou Shimano Tiagra a plášti Vittoria Cross XN Pro Kevlar 700x31c zajímavým lákadlem pro bikery, či vhodným strojem na zimní trénink.

reklama

AUTHOR - novinky 2017V letošním roce Author s elektrobiky – v kategorii MTB – jen tak zlehka koketoval. V kolekci 2017 již chce tomuto směru dát více prostoru, přičemž hlavním propagátorem bude model Elevation+. Plusko zde neznamená jen lepší pohon, konkrétně nový systém Shimano Steps E8000 (parametry 70 Nm/250 W) a výkonnější akumulátor (36 V, 500 Wh, 14 Ah), ale také zbrusu novou inverzní vidlici RST Rebel 27.5 15 TRL se zdvihem 140 mm (zatím není na vyobrazení) a hlavně široké ráfky a velké pláště Maxxis Rekon 27,5×2,8“.

AUTHOR - novinky 2017 AUTHOR - novinky 2017 AUTHOR - novinky 2017Zásadní novinkou roku 2017 jsou od základu přepracované karbonové rámy nejvyšších 29“ modelů Author Modus, Revolt, Sektor a Magnum. Tvarově se hodně navazovalo na současné modely 27,5“, proto zde najdeme typickou prohnutou a na zadní vzpěry plynule navazující horní trubku. Zajímavé jsou výrazně zploštěné nohy horních vzpěr, ve spodní části dopředu lomená sedlová trubka a díky tomu i výrazně zkrácená zadní stavba (438 mm). Doplňme nasazení přesmykačů Shimano Side Swing (najdete na celé řadě modelů Author 2017), či třeba vidlic Fox 32 z nejnovější generace SC doplněné osami Boost 15×110 mm.

AUTHOR - novinky 2017AUTHOR - novinky 2017 AUTHOR - novinky 2017Author Ultrasonic není novinkou roku 2017, dostal vlastně jen nový lak a lehce upravenou výbavu. Kupříkladu jedenáctkovou sadu SRAM NX s převodníkem 32 zubů pro sportovně naladěné juniory. Mě toto kolo zaujalo, jelikož mě nákup podobného stroje čeká již za pár let. Takto postavený bike by přitom měl juniorovi vydržet hned několik sezon. Stačí vyměnit představec za delší, nasadit delší sedlovku a po čase se může posadit na dospělé kolo 27,5“.

AUTHOR - novinky 2017AUTHOR - novinky 2017Poměrně úspěšné tažení dětských fatbiků, nebo spíše plusbiků řady King-Kong (aktuálně 20 a 24“) v roce 2017 korunuje model pro nejmenší drsňáky a drsňačky King-Kong 16“. Pláště 16×2,25“, přední véčková brzda, vzadu torpédo a co jsem si tak potěžkal vzorek, rozhodně žádné závaží. Jen o pár deka těžší než běžné šestnáctky Author, o dost lehčí než mnohá konkurence. Škoda jen, že můj synátor bude již tento podzim aspirovat spíše na stroj velikosti 20“ s řazením, nebo rovnou na BMX!

AUTHOR - novinky 2017Author Sonic 26 (2017)

AUTHOR - novinky 2017 Rám Author Ultrasonic 26 (2017)

Author - novinky 2016Veselé barvičky dámských rámů Author ASL (2017)

AUTHOR - novinky 2017 Vidlice Fox 32 SC Boost (osa 15×110 mm) na modelech Author Magnum 29 a Sector 29 (2017)

AUTHOR - novinky 2017Konečně legální (po zdlouhavém procesu schvalování) a na trh brzy uvedený vozík pro děti Author Pilot

 

Birell BIKEFEST Kálnica 2016 – oficiální reportáž

$
0
0

BikeFest2016-startPosledný májový víkend sa v Bikeparku Kálnica konal najväčší bicyklový festival na Slovensku – Birell BikeFest 2016. Slnečné počasie prilákalo rekordný počet návštevníkov a od poriadnej zábavy ich neodradil ani nočný dážď. Na svoje si tak prišli nielen samotní súťažiaci, ale aj návštevníci.

(tisková zpráva | slovensky to dáte, ne?!)
Tento ročník priniesol okrem poriadnej adrenalínovej zábavy aj rekordné čísla – organizátori potvrdili dvanásť-tisícovú účasť. Okrem povzbudzovania mali návštevníci možnosť otestovať rôzne značky a kategórie bicyklov. Tento rok ponúklo celkovo 54 vystavovateľov na testovanie presne 465 bicyklov. Na testovanie bol tento rok pripravený XC testovací okruh, osem zjazdových a freeride tratí a tiež fourcross a dual slalomová trať.

Birell Bikefet 2016 (Kálnica) - fotogalerie

Rekordní čísla Brell Bikefest 2016

  • cca 12 000 návštevníkov
  • 2 156 súťažiacich vrátane detskej zóny
  • 465 testovacích bicyklov
  • 1 971 výpožičiek
  • 510 ľudí, ktorí si požičali bicykel
  • 54 vystavovateľov

Nadšení cyklisti si zmerali svoje sily v jedenástich disciplínach, ktoré preverili ich výdrž, výkon a techniku. Ani tento rok nechýbali najobľúbenejšie disciplíny ako Dual Pumptrack, CTM Enduro Race, Dema XC Eliminator, Kellys Bikefest Maratón a najextrémnejšia disciplína Garmin SLOPESTYLE s bronzovým statusom Freeride Mountain Bike World Tour!

Birell Bikefet 2016 (Kálnica) - fotogalerie

Garmin Slopestyle FMB Tour zase o level vyššie

Najlepší slopestylový komentátor v našich končinách Vašek Boží dokázal na bronzovom evente FMB Tour vyhecovať divákov aj jazdcov k brutálnym výkonom. Búrka počas kvalifikácie trošku posunula štart finálových jázd no trati skôr pomohla ako ublížila. Úroveň sa aj tento rok zvýšila – backflip je už očividne úplne základný trik a kto ho nevie kombinovať s inými trikmi, akoby ani nepretekal. Tailwhipy, rotácie, flipy a komentár človeka, ktorý skutočne vedel o čom rozpráva dokázali zaplniť celú kálnickú zjazdovku.

Birell Bikefet 2016 (Kálnica) - fotogalerie

Nezabudlo sa ani na najmenších

BikeFest je celorodinná záležitosť, ktorá nezabúda ani na najmenších bikerov. Tento rok bola pre deti pripravená nová, väčšia KENZEL detská zóna – Kráľovstvo Kolieskovo. Deti súťažili v štyroch kategóriách podľa veku počas celého víkendu. Odrážadlá aj detské a juniorské bicykle si mohli požičať úplne zadarmo.

Birell Bikefet 2016 (Kálnica) - fotogalerie Birell Bikefet 2016 (Kálnica) - fotogalerie

Kellys BikeFest Maratón s niekoľkými novinkami

Kellys BikeFest maratón už patrí ku klasikám nedeľného programu a aj tento rok pri lákal veľké množstvo účastníkov. Okrem štandardných kategórií mali na tohoročnom Birell BikeFeste možnosť súťažiť aj pretekári na elektrobikoch, keďže táto skupina bikerov sa neustále rozrastá. Okrem nich sa medzi „bežných“ riderov postavili aj nepočujúci pretekári, ktorí zápolili medzi sebou v rámci série Deaf MTB Europe Cup, pričom ich výkony patrili medzi špičku v rámci celého štartovacieho poľa.

Birell Bikefet 2016 (Kálnica) - fotogalerie

BIRELL BIKEFEST 2016 je predovšetkým o bicykloch, no nielen o nich. Správny festival z neho robí množstvo sprievodných akcií, stánky s rôznorodým jedlom, večerné, nočné (a ranné) živé koncerty a všade prítomní dobre naladení ľudia. Chýba tu vôbec niečo? Áno… vstupné! Všetkým účastníkom patrí veľká vďaka za skvelú atmosféru. Nenechajte si ujsť ani najbližší ročník, ktorý sa uskutoční 26. – 28. mája 2017.

Viac informácií a kompletné výsledky nájdete na www.bikefest.sk.

reklama

Foto: Kristian Tomančík & Peter Lisý
[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

RB Bandit 675 – první dojmy a nejbližší plány

$
0
0

RB Bandit 675 - redakční bike | prvni dojmyUž je to nějaký týden, co jsme konečně poskládali novou redakční mašinu, RB Bandit 675. Zatím jsem ale neměl čas ji osobně prověřit v terénu a svěřil jsem ji proto na zajetí svému ochočenému zátěžovému jezdci a korektorovi v jedné osobě (The Zed)! Nyní jsem se ale konečně svezl a vozit se budu dál protože…

Protože jsme společně s Petrem Heiníkem vymysleli jednu vtipnou a hlavně zajímavou akci. Použijeme náš rám a moje testerské schopnosti a zkušenosti a vystřídáme na jednom kole několik tlumičů. To proto, aby se vidělo, co tento rám umí a dokáže a jaké odpružení mu vyhovuje, či prostě jak se chová s tou či onou jednotkou odpružení. Výstup tohoto srovnání by pro vás mohl být vodítkem zejména v případě, že vás Bandit zaujal, avšak tápete nad výběrem právě tohoto dílu.

Do této chvíle jsme měli k našemu kolu zapůjčen tlumič RockShox Monarch Plus v provedení DebonAir, abychom na něm mohli jezdit, než dorazil z e-shopu www.BikeStrike.com objednaný tlumič DVO Topaz, který bude na našem RB stabilně za účelem dlouhodobého testování.

RB Bandit 675 - redakèní bike | prvni dojmy

Co budeme zkoušet?

Bude toho docela dost. Začneme s výchozím tlumičem, který je i součástí originálního konfigurátoru RB, tedy s již zmíněným RockShoxem Monarch Plus DebonAir. Včera jsem si v pražském obchodě RB vyzvedl druhý identický tlumič, pro změnu osazený jehličkovými ložisky namísto klasických bronzových pouzder, která jsou na kole nyní. Hned poté můžeme navázat naším vzduchovým tlumičem DVO Topaz a vzápětí zkusit pružinu DVO Jade, kterou si pro svoje kolo objednal Petr Heiník. Vše by měl korunovat tlumič Fox Float X z Factory Series s komorou EVOL a třeba se časem dostaneme i k tlumiči Fox X2. Případně se může vyskytnout i něco jiného…

RB Bandit 675 - redakèní bike | prvni dojmy

Zkalibrovat senzory!

Abych si „zkalibroval svoje testerské senzory“ v rukou, nohou a v… (zadku!), trápil jsem tento týden po dva dny naše RB na trailech kousek za barákem, i kousek dál na Brdech a musím  říct, že jsem z kola nadšený. Je vlastně v mnoha ohledech dost jiné, než současná enduro produkce, ale to mi nevadí, spíš naopak. Největší rozdíl je svým způsobem v geometrii a také v projevu odpružení, kdy kombinujeme vidlici Manitou Mattoc Pro a tlumič, o kterém jsem se zmiňoval již několikrát.

V aktuálním set-upu, kterému chybí ještě kola Industry Nine (již jsou v ČR a čekáme na jejich zapletení), je RB Bandit 675 až překvapivě živým kolem, zejména s ohledem na projev jeho odpružení. Již několikrát mě fascinovalo – obzvláště když na Bandita člověk přestoupí z jiného fullu – jak moc se tlumič zanoří jen když se posadíte do sedla. Tlumič klesá a klesá a vy máte pocit, že musel zahučet dobře o půlku zdvihu! Ne, ne, stále je tam 35% sag, nic víc!

Hodně aktivní je zadek i v terénu, což krásně koresponduje s vidlicí Manitou Mattoc, která se po našem posledním servisním zásahu a tuningu nebojí ponořit hlouběji do zdvihu, podobně i zadní stavba. Když si to tedy namíříte divokým rozbitým trailem zprudka dolů, budete se až divit, jak moc to na obou frontách lítá. Skoro jako za časů vinutých pružin. Člověk si na to musí chvíli zvykat, jelikož takto se většina současných enduro strojů nechová, zejména ne těch postavených na odpružení Fox!

RB Bandit 675 - redakèní bike | prvni dojmy

Rozbouřené vody

Někdy to je docela slušná divočina a člověk může být místy až lehce nervózní, jak se odpružení pod ním vlní, zejména když přijde větší příčná nerovnost, boule, nebo naopak rychlý dloubáček (Amíci říkají G-out). Nebojte, není to ale tak, že byste se propadli až na dno, nebo si klepli o doraz. Vidlice i zadek jsou v tomto směru dostatečně rozumní, jen jsou prostě aktivnější, než bývá současná konkurence.

Super je to naopak na rozbitých a členitých trailech, kde jedete hlava nehlava, šutr nešutr. Úžasná byla moje poslední zkušenost z Brd, kde je několik těžkých trailů z velkými balvany, jimž se někdy prostě nelze vyhnout. Zejména, když křižujete kamenné moře. S RB Bandit 676 přitom stačilo držet řídítka, směr a zbytek vyřešilo odpružení a pláště WTB Vigilante.

RB Bandit 675 - redakèní bike | prvni dojmy

reklama

Jak je to s tou progresí?

Hodně lidí kritizuje RB Bandit 675, nebo spíš poukazuje na určitý fakt, který je vlastní použité konstrukci zadní stavby. Tím je vysoká progresivita samotného zavěšení. Ano, je tam a proto v RB doporučují tlumiče s velkou komorou jako je RockShox DebonAir, DVO Topaz (v základu) nebo Fox EVOL. Tlumiče, které by měly být více lineární. I já při svých několika jízdách progresivitu zkoumal a nelze se jí vyhnout.

Osobně jsem jezdec, který má radši flow, s kolem netříská, příliš neskáče a tak podobně, proto se pode mnou zadek moc často k dorazu nedostane. Zjistil jsem ale následující. Zaprvé nižší tlak (vyšší sag) tomuto jevu nepomůže. Optimální je, dle mého, 30 – 35 %. Když jsem ufouknul na 40 %, bylo kolo zbytečně žvýkavé, předek se ve výjezdech zvedal a k delšímu kroku jsem se nedobral. S 30 i 40 % sagu jsem se běžně nedostal dál jak cca 1 cm od konce pístnice. Faktický doraz je pár milimetrů nad koncem pístnice.

Když jsem se vrátil k původními sagu (35 %) a když jsem později projel jeden mocný dloubák, houpačku, G-out, nebo jak to nazvat, šoupnul jsem gumičku na pístnici i tak o dalších pár milimetrů blíže konci. Druhý, třetí průjezd s vyšší razancí by asi dokázal ještě víc. Závěrem této sekce proto říkám: „Ano, dorazu na tlumiči lze dosáhnout, vyšší progrese konce zdvihu je zde ale oprávněná a dělá to, co má! Tedy chrání jezdce, tlumič i rám od zbytečně tvrdého konce!“

RB Bandit 675 - redakèní bike | prvni dojmy

Ovládání a pak už končím…

Ještě pár slov k ovládání a pak jdu zase jezdit! Pokud se RB Bandit 675 konstrukčně podobá Giantu Reign – netvařme se, že to nevidíme – pak se jeho ovládání v mnohém blíží Turneru RFX. Bandit 675 je hodně stabilní, má značně položenou hlavu a při nižším tempu a ve více utažených zatáčkách se chová trochu jako chopper. Musíte ho do zatáček více lámat a je pak mnohdy i trochu delší. To jsem ale ochoten akceptovat.

Co mě naopak baví je fakt, že Bandit 675 není zbytečně dlouhý, hlavu má trochu výš, nikoliv však v oblacích a jeho rozvor je vcelku rozumný. Díky tomu je krásně stabilní a jistý, zejména v prudkých padácích. Nebojí se vyššího tempa, nevadí mu ale ani opatrné manévrování na kořenech a mezi kameny v rychlosti chůze důchodkyně na přechodu. Jak jsem zmiňoval výše, je to slušný protiklad současným dlouhým a nízkým enduro speciálům, jako je třeba Rocky Mountain Altitude, mně to ale vyhovuje!

RB Bandit 675 - redakèní bike | prvni dojmy

Poslední dovětek…

Abych nezapomněl. Slyšel jsem od několika lidí, že: „RB Bandit 675? Z kopce výborný, jede jako malý sjezďák, do kopce se mu ale moc nechce!“ S tím nemůžu příliš souhlasit. Bude hodně záležet na konkrétní sestavě, kolech, obutí a celkové hmotnosti, ale… Ale kolo jako takové problém nemá. Zadek je při šlapání krásně stabilní a nehoupe se ani když je tlumič plně otevřený. Zadní stavba je naopak krásně jistá a záběry do pedálů jsou plně využité, přitom ale stále velice slušně reaguje na nerovnosti a žehlí vše, co je pod zadním kolem.

Na asfaltu to není žádný švihák, už jen díky gumám WTB Vigilante, kdy má každá více jak jeden kilogram. Na štěrku ale docela jede, stoupá překvapivě ochotně a cestou dolů… To už stačí jen pustit brzdy!

Foto: Štěpán Hájíček

[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

 

Kellys Enduro Race Ještěd, Liberec (12. 6. 2016)

$
0
0

Enduro-serie-2014-Jested-web-startPo úspěšné květnové premiéře v Koutech, které se zúčastnilo bezmála 400 bikerů, je tu druhý závod seriálu. Pořadatelé zvou tentokrát do Liberce na Kellys Enduro Race Ještěd startující již tuto neděli.

(tisková zpráva)
Tratě závodu budou rozmístěné na několika lokalitách ještědského hřebene, areál závodu se posunul oproti loňsku na horní plochu centrálního parkoviště Ski areálu Ještěd.

Závodní tratě budou převážně kopírovat model z minulého roku, s několika změnami. Závod kategorie RACE bude mít šest RZ s délkou kolem 2 km, kategorie Hobby pět RZ a budou oproti loňskému roku jednodušší.

Jested_bikeandride

RZ1 2,3 km / 370 m (Race + Hobby)
RZ2 1,2 km / 118 m (jen Hobby)
RZ2 Race/RZ3 Hobby 1,3 km / 196 m
RZ3 1 km / 103 m (Race)
RZ4 2,3 km / 375 m (Race + Hobby)
RZ5 2,2 km / 340 m (Race + Hobby)
RZ6 2,2 km / 309 m (Race + Red Bull závod)

Enduro-Race-Jested-trasy

Enduro-Race-Jested-RZ3-Race

Lanová dráha Skalka pomůže RACE účastníkům dvakrát, hobíci se svezou jednou, protože poslední nejtěžší šestou RZ vynechávají. Jízdné je v neděli v ceně startovného, pro sobotní trénink je lanovka zpoplatněna. Plně vyznačené tratě budou nachystány od sobotní 11. hodiny, kdy bude možný trénink. Parking je v neděli zdarma oproti startovnímu číslu, v sobotu při zakoupení jízdného na lanovce bude poskytnuta výrazná sleva.

Start v neděli bude v 9:00 do prvního transferu od dolní stanice lanovky Skalka, ve vlnách podle startovních čísel. 1 vlna = 20 jezdců/10 minut. T1 trvá přibližně 40 minut. Do RZ1 se bude startovat již podle pořadí příjezdu na start, resp. libovolně.

Časový limit je 4 hodiny 30 minut od startu do první RZety, limit může být ještě v den konání posunut. Vyhlášení vítězů proběhne v 16:30

Enduro-serie-2014-Jested-web-35

Registrace do závodu je možná stále v místě závodu a to v sobotu 11. 6. od 16:00 do 18:30 (u stanice lanovky na Skalku), v neděli 12. 6. se posune registrace k centrálnímu parkoviště Ski areálu Ještěd a přihlásit se bude možné od 8:00 do 9:45.

Kvalitní servis bude opět zajištěn francouzskou firmou Mavic, která nabídne bezplatný servis všem startujícím ve svém žlutém servisním stanu, nebude chybět ani občerstvovačka od Nutrendu a možnost zapůjčit k otestování různé značky kol a enduro.

Vybavení: Připomínáme povinnou výbavu v podobě chrániče páteře a helmy, kterou jsou závodníci povinni mít připevněnou na hlavě i během transferů.

STARTOVNÉ: 400 Kč předem, 500 Kč na místě, v ceně jsou zahrnuty přesuny lanovkou během neděle

KATEGORIE:
Race Muži 18-29 let
Race Ženy 18 a více
Race Muži 30 a 39
Race Muži 40 a více
Hobby Junioři – Muži/Ženy 15-17 let
Hobby Muži nad 18 let
Hobby Ženy nad 18 let

Více o závodu a seriálu na www.enduroserie.cz

reklama

Enduro-serie-2014-Jested-web-01

Enduro-serie-2014-Jested-web-20

Enduro-serie-2014-Jested-web-32

 

Kopřivná Bike Festival 2016 – oficiální repotáž

$
0
0

Kopøivná Bike Festival 2016 (foto: Martin Husár)První červnový víkend se nesl ve znamení Kopřivná Bike Festivalu v Malé Morávce pod Pradědem. Víkend plný bikování, testování kol, závodění, soutěžení, večerní párty a pohody s kolem na horách. Během celého víkendu se na Kopřivné sešlo neskutečné množství bikerů, kteří si chtěli pořádně zajezdit a vyzkoušet celý bike park.

Co na všechny účastníky mimo klasického ježdění čekalo? V expu bylo připraveno téměř 100 testovacích kol od značek Lappierre, Ghost, Kellys, Kona, Commencal, Salsa a nechybělo ani Norco se svými vystavenými kousky. Mimo kola byla možnost vyzkoušet i helmy, brýle a rukavice Fox. Prezentovali se tu i další značky jako je Oakley, Meatfly, Haven, ION, NanoSilver, Continental, Cratoni, Auto Heler. A nesmíme zapomenout ani další značky, které festival podpořily – RockStar, Šufánek, Jägermeister!

Kopøivná Bike Festival 2016 (foto: Martin Husár)

Na kopci bylo pro všechny zájemce nachystáno hned několik tratí. Spicy Freeride společně s Fun trailem už jsou ověřené klasiky, které byly na pár místech lehce upravené a zase trochu vylepšené. Sjezdová dráha byla k dispozici především pro nedělní závody. Nechyběly ani dva testovací okruhy pro XC, a kdo nechtěl čekat frontu na lanovce, mohl vyjet do půli kopce připravenou kotvou.

Novinkou pro letošní rok je technická Gravity lajna, na které najdete nespočet lávek, kamenů a kořenů. Je sice pomalejší, o to ale zábavnější. K dispozici byla pro bikery celá první polovina a během 2 – 3 týdnů bude kompletně hotova až úplně dolů 🙂 Nesmíme zapomenout ani na big air bag nebo nový dřevěný pump track, kde probíhala výuka techniky jízdy pod vedením Jany Horákové a Filipa Matuše. Tratí a kol na vyzkoušení bylo tedy požehnaně!

Kopøivná Bike Festival 2016 (foto: Martin Husár)

Sobota ve znamení Big Air

Sobota probíhala v podobě pohodového ježdění a odpoledního big air bag best trick závodu, kde kluci opět nepřestávali udivovat přítomné diváky. Jakmile skončilo testování a ježdění, hned nastoupila kapela Proton, která nás provázela až do deváté hodiny večerní. O půl desáté v noci následoval Fun Night Race, kde se více jak padesát jezdců vrhlo do černého lesa pouze se světly na hlavách či kolech a snažili se co nejrychleji sjet Fun trail. Divácký kotel, který se u této příležitosti utvořil v cíli, byl prostě neskutečný!

Za zmínku stojí ještě předstartovní „spartakiáda“, kde se Jana Horáková a Kačka Tatarkovičová chopily hromadné rozcvičky a všechny závodníky pořádně rozhýbaly. Hned po dojezdu byla řada na kapelu Critical Acclaim, kteří vše drželi při životě až do půlnoci! Díky kluci, super to bylo!

Kopøivná Bike Festival 2016 (foto: Martin Husár)Kopøivná Bike Festival 2016 (foto: Martin Husár)

reklama

Neděle ve svátečním duchu

Neděle byla trochu volnější a ježdění tak mohlo být více. Na programu bylo opět testování, soutěže, pumptrack s dětmi, přičemž hlavním hřebem byl sjezdový závod. Ten byl ve finále ještě okořeněn pořádnou průtrží mračen, a tak na jezdce místo prachu čekalo pořádné blátíčko a slizké kořeny a kameny. Nakonec to ale všichni zvládli a do cíle se dostali po vlastní ose.

Nejrychlejší čas zajel Kuba Říha a v holkách Dominika Durčáková. Kompletní výsledky najdete na stránce vysledky.timechip.cz. Jakmile závody skončily, počasí se opět umoudřilo a po zbytek neděle už bylo krásně, a tak jsme mohli i pozitivně festival ukončit.

Kopøivná Bike Festival 2016 (foto: Martin Husár)

Co říct závěrem?

Je to jednoduché! DÍKY, DÍKY, DÍKY! Všem, co jste dorazili o víkendu do Kopřivné na Bike Festival 2016 děkujeme. Byli jste super a doufáme, že se vám tu líbilo 🙂 Díky Ski areálu Kopřivná za skvělé zázemí, lanovku, park, díky všem firmám co dorazily, sponzorům, bikerům, návštěvníkům, stavitelům tratí, lidem co pomáhali při organizaci, díky moc i Jakubovi „Bubovi“ Ouvínovi za parádní spíkrování, kapelám za pořádný večerní oživení a už vlastně ani nevíme komu všemu!

Už nyní pomalu přemýšlíme, jak to na příští rok posunout zase o kus dál a jak vám připravit ještě lepší bikovej víkend! Sledujte nás na www.koprivnabikefestival.cz a na Facebooku @koprivnabikefestival.

Foto: Martin Husár – martinhusar.cz
[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

Pondělní videonálož #24_2016

$
0
0

Pondelni-videonaloz-24-2016Ufff, to byl zase jednou parádní, i když dost náročný víkend, který jsem strávil takřka komplet v sedle kola. V sobotu jsem se proháněl s rodinkou na své cyklokrosce Lapierre po hřebenech Jizerských hor, tedy trénoval se zátěží (dětský vozík), abych byl v neděli fit na Enduro Race Ještěd!

(Úvodní foto: Tomáš Jiráček / Los Tomanos)
Výsledek žádný zázrak, slušných skoro deset minut ztráty na opět zvítězivšího Michala Prokopa a nějakých osm minut na Michala Marošiho, který ovládl moji kategorii Race 30 – 39 (výsledky na www.sportsoft.cz) „Já to ale beru, šéfe!“ První tři erzety jsem měl docela dobré časy, čtyřka mě dost ničila a pětku a šestku jsem jel hrozného turistu, protože tělo už vůbec neposlouchalo a ruce sotva držely řídítka. Ale tak to prostě chodí…

V nejbližší době na www.BikeAndRide.cz / www.cycling-world.cz

Před časem jsem tento blok začal z úvodu pondělní videonálože vypouštět, jelikož mě samotného začalo štvát, když jsem něco slíbil, na něco vás navnadil a pak to nedopadlo, nebo se to odsunulo na neurčito… Jeden z parťáků včera na Ještědu mě ale prosil, jestli bych tento blok nemohl do pondělního úvodu vrátit, že si vždy s nadšením přečetl, na co že se může u nás na webu těšit!

Tento týden, nebo si dejme reálnější horizont do začátku prázdnin, se určitě vrátím k popisu a rozboru jízdních vlastností GT Grade Alloy 105 a příslušné výbavy, kterou jsem s tímto kolem obdržel. Test mám již rozepsaný, stačí jej dokončit a vše složit. Dalším bodem je finalizace testu silniční střely Lapierre Aircode SL 500, k němuž jsme minulý týden dodělávali pár fotek. Do třetice se kolega Ondra od minulé středy vozí na aerodynamické ultrastřele Specialized Venge Pro ViAS, o níž si snad také něco řekneme ještě před prázdninami.

Mezi tím je mým hlavním cílem pokračovat v porovnávání tlumičů na RB Bandit 675. Už mám zkušenosti s tlumičem RockShox Monarch Plus DebonAir a se stejným tlumičem na jehličkových ložiskách (ten jsem trápil na Ještědu). Tento týden mě čeká DVO Jade Coil a Fox Float X EVOL. Na úplný závěr si nechám DVO Topaz, který pak na našem kole zůstane pro dlouhodobé testování.

5am

Začněme hezky poeticky tvrzením, že někdy se prostě vyplatí probudit se v pět hodin ráno… Což nám rády dokáží dámy s podporou #hopetech
*Jestli vám toto video přijde povědomé, pak se omlouváme! Mám pocit, že jsem ho již viděl, ale v posledních dvou přehledech jsem ho nenašel, takže…

Double Vision: Introducing Kona’s new carbon Hei Hei’s

Stává se malým fenoménem dnešní doby stavět kola tak, aby byla co nejvšestrannější. Podobné pravidlo platí i o nové generaci klasického XC fullu Kona He Hei, nově s karbonovým 29“ rámem. Tento bike přitom existuje jak v podobě „Race“ tak i „Trail“, jak dokonale demonstruje následující video. Více o Koně Hei Hei Carbon na webu www.kona.cz

One Year in the Sea to Sky

„Strávil jsem již rok života ve městečku Squamish a bylo to prostě neuvěřitelné! Pokaždé, když jsem se vypravil na kolo, nemohl jsem uvěřit, jak skvělé traily mám hned za barákem! Proto jsem se rozhodl natočit a sestříhat toto video mapující několik z mých nejoblíbenějších lokálních lajniček.“ Matt Bolton / Aby nám náhodou jedno pondělí nechyběla trocha Kanady…

Farmer on Patrol – Video

Život na Britských ostrovech je prostě jiný. U nás člověk vymýšlí, jaký koupit nosič na kolo ke svému autu, na ostrovech někdy stačí svařit si vlastní kousek a upevnit jej na svůj traktor!

Wish Enduro vs Wish Bikepark in Dolomites

Vcelku zajímavý souboj, nebo takové porovnání. Co je lepší – 27,5“ enduro na přírodních trailech Dolomit, nebo 26“ FR klasika v místním bikeparku? Sám za sebe bych měl odpověď hned, ale vždy záleží na úhlu pohledu 😉

Squamish Shark Attack

Dnes se ještě jednou vracíme do kanadské lokality Squamish, kam se Sid Slotegraaf vydal ukázat kanadskému XC veteránovi (Ricky Federau) své nejoblíbenější traily.

VOTEC VE – The Enduro Bike for your riding style

Někdy už je trochu únavné poslouchat, jak nám ta či ona značka vykládá „co je vlastně to ENDURO!“ Ale to se dá přežít, zejména, když se na zbytek videa hezky kouká… A mimochodem, takto si značka VOTEC představuje ideální enduro, speciál od základu postavený pro daný účel se 170 mm zdvihu a s možností upravit krok zadní stavby a geometrii kola. Více o novince VOTEC VE na webu www.votec.de

Dresslerova Škola kola – Striptér

Po čase zde máme další díl seriálu Škola kola Pepy Dresslera. Tento díl se jmenuje vtipně Striptér a o co jde vám nejlépe poví sám Pepa: „Aktuální díl vysvětluje, jak správně zvednout přední kolo od země. A triku, kterým vám v tom nejlíp pomůže, říkáme Striptér. Pak si to všichni pamatují a baví je to!“

reklama

**BONUS**
Bonusové materiály jsou dnes spíš takové cestovatelské a kochací…

BIKE2BOAT Norway – (Kayak Session Short Film of the Year Awards 2013 – Entry 18)

Norsko namísto Nového Zélandu. Kolo namísto auta. Stan namísto nablýskaného hotelového pokoje… I takto se dá cestovat!

4000 kilometers, 10 days, five countries, two guys, one van – The roadtrip movie

Název tohoto videa je tak dlouhý a popisný, že se k danému dílku, na které je třeba vyhradit si 12 minut času, nebudu dále rozepisovat… Někdy prostě stačí mít nápad a realizovat ho! Jo, kola zde nečekejte…

Ken Block DC Police chase bikes, incredible drifting HD

A pro závěrečné odreagování jedno vysokooktanovým benzínem nasáklé video, kde Ford Mustang nahání dva cápky na motorkách! To by mě zajímalo, komu by při takové honičce dřív vybuchly gumy?

 

Slovenský pohár DH / Rocky Mountain Bike World Jasná 2016

$
0
0

Rocky Mountain Bike World Jasná 2016Najvyššie položený bikepark na Slovensku – Rocky Mountain Bike World Jasná – privíta aj túto sezónu prestížne podujatie, Slovenský pohár v Downhille. V tomto ročníku sa k SPDH pripojí aj Maďarský pohár. A čerešničkou na torte budú body UCI C2. SPDH v Jasnej sa tak stane jediným pretekom na Slovensku, kde ich majú pretekári možnosť získať.

(tisková zpráva)
Na obľúbenej a vyhľadávanej trati Rocky Face DH,Rovná Hoľa (1 491 m.n.m.) – Záhradky (1028 m.n.m.), si zmerajú sily najlepší downhilloví jazdci už počas víkendu 24. – 26. 6. 2016. S dĺžkou 1 850 metrov a sklonom 28,42 % sa Jasná môže pochváliť jednou z najatraktívnejších downhillových tratí, na ktorých sa bude pretekať.

„Jasná má výborné bikerské trasy, ktoré prešli výraznou prestavbou a tým zvyšujú aj úroveň podujatia. Som rád, že sa nám darí udržiavať tradíciu tejto úzko profilovanej športovej disciplíny, aj keď ju tvorí malá komunita bikerov. Vždy sa snažíme prilákať nielen profi domácich a zahraničných jazdcov z Česka, Maďarska a Poľska, ale aj divákov, pre ktorých to môže byť netradičný zážitok,“ uviedol riaditeľ pretekov Tomáš Vrbovský.

Rocky Mountain Bike World Jasná 2016

Počas samotných pretekovv nedeľu 26.6. budú súťažiaci hodnotení v 7 kategóriách:
Elite Men
Elite Women
Juniori
Masters
Young
Hobby / Hardtail

Rocky Mountain Bike World Jasná 2016

reklama

Odpreteká sa štandardne v dvoch kolách: kvalifikácia a finále. Pretek vyvrcholí v nedeľu 26. 6. o 11:00 štartom semifinálových jázd. Postupujúci finalisti sa stretnú vo veľkom finále o 13:00.

Downhillové preteky v Jasnej sa stávajú príjemnou tradíciou. Súťažiaci si môžu vychutnať nespútanú jazdu terénom, pri ktorom je potrebná vyššia úroveň zručnosti. Trať pozostáva z prírodných prekážok z hliny, skál a drevených prekážok – klopené zákruty a gap vysoký 2 m s hranou dopadu od odrazu cca 6 m.

Rocky Mountain Bike World Jasná 2016

„Práve horská cyklistika, či súťaž v downhille v nádhernom prostredí môže pozitívne motivovať  k pestovaniu tohto extrémneho no krásneho športu, ktorý sa snažíme spopularizovať. Jazdci musia mať predovšetkým čistú hlavu, dodržiavať a rešpektovať pokyny a pravidlá Zeleného Kódexu, ale hlavne chrániť svoje zdravie a predvídať situácie,“ uviedol riaditeľ pretekov Tomáš Vrbovský.

Minulý rok bola trať zdolaná za neuveriteľný čas pod 3 minúty. Trúfate si tento rekord pokoriť? Registrujte sa už dnes na pretek SPDH Jasna!

Deadline pre prihlášky je 22. 6.
Registrovať sa môžete na: prihlasky.vos-tpk.sk

Podrobné informácie k pretekom, propozíciám, prihláškam a zľavneným lístkom:www.jasna.sk/zazitky/…

Rocky Mountain Bike World Jasná 2016

Pre fanúšikov downhillu si stredisko Jasná pripravilo špeciálnu cenu celodenného lístku na lanovku. Diváci budú mať možnosť vychutnať si skvelý výhľad na trať a pretekárov z pohodlia šesťsedačkovej lanovky.

Rocky Mountain Bike World Jasná so svojimi 17 km tratí všetkých náročností ponúka okrem downhill a freeride tratí aj nenáročné cyklo chodníky, ktoré sú ideálnym začiatkom ako sa pred letom naštartovať a spoznávať krásy Nízkych Tatrách s rodinou a na dvoch kolesách.

Rocky Mountain Bike World Jasná 2016

Rocky Mountain Bike World Jasná 2016 Rocky Mountain Bike World Jasná 2016Rocky Mountain Bike World Jasná 2016

 

Kellys Enduro Race Ještěd 2016 – reportáž

$
0
0

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportážAktuálně ukončený víkend jsem se zase po čase hecnul a vyrazil na enduro na Ještědu, kde jsem startoval naposled před dvěma lety. Měli jsme jet vlastně dva, jenže kolegu Zeda schvátila angína, proto zůstala redakční reprezentace jen na mně. Zároveň mi zůstal na hraní i RB Bandit 675, který mi byl sám o sobě silnou motivací!

(foto: enduroserie.cz rok 2015/2016 | instagram/bikeandride)
Přiznám se upřímně, že se mi tentokrát závodit vlastně vůbec nechtělo. Už jen to, že pojedu zase bez parťáka z teamu… Navíc jsem si sám na sebe vymyslel parádní organizační konstrukci, kdy jsem vytáhl rodinku na víkend do Jizerek, v sobotu jsme si udělali společnou vyjížďku přes Královku a okolo Josefodolské přehrady, díky čemuž jsem najíždění tratí vyměnil za silový trénink se zátěží (dětský vozík). Na kopcích jizerskohorských bylo přitom tak hezky, že mě pranic nelákala představa balení veškerého závodního vybavení a nedělní přesun na Ještěd.

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportážMotivací mi bylo i to, že jsem chtěl v závodě vyzkoušet tlumič RockShox Monarch Plus DebonAir s jehličkovými ložisky…

Nakonec jsem to dal!

Už ani nevím, co bylo rozhodujícím faktorem, asi by mi prostě bylo líto vynechat start, když už jsem vše připravil a do hor kolo přepravil. Vyřešil jsem i malý rébus jak to udělat s transportem a uložením kol a nosiče, aby manželce zůstalo k dispozici auto na celý den. Jednoduše jsem ráno vstal, složil kolo, zkontroloval výbavu, vyskočil do sedla a dojel z kopce dolů na nádraží Smržovka, odkud jsem se do Liberce dopravil vláčkem.

Železnici prostě miluju

Je to tak a je to i tím, že jsem pár let dělal na Českých dráhách, člověk pak k tomuto způsobu cestování získá ještě bližší vztah. Každopádně cesta do Liberce byla pohodová a celkem na pohodu byl i přesun na start. Po vlastní ose samozřejmě! Věděl jsem, že je to do kopce a že to není daleko, cestu od nádraží k parkovišti pod Ještědem jsem znal ale zatím jen autem… Ale dobrý, dal jsem to a hezky jsem se po ránu zahřál a vlastně až cestou zpět dolů na nádraží jsem si uvědomil, že to vůbec nebylo blízko!

A taky mě později napadlo, že v Liberci snad na této trati lze nastoupit do tramvaje i s kolem, ale to mi došlo, až když mě zdejší šalina předjížděla na dohled velkého ještědského parkoviště, kde bylo stanové městečko, zázemí a prezentace závodu…

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

Číslo, čip, pozdravit kluky a jede se!

Když jsem dorazil konečně na start a jel si vyzvednout číslo a čip, byl jsem nervózní jako puberťák před prvním rande! To už se mi dlouho nestalo… Bylo to ale tím, že jsem měl vše tak akorát, vše ale naštěstí vycházelo. Vlak jsem stihl s rezervou deseti minut a na startu jsem měl zhruba patnáct minut, než startovala moje vlna (startovní čísla 100 – 120). Před výstřelem mi tedy moc času navíc nezbylo, jen jsem přidělal na rám číslo a čip, prohodil pár slov s lidmi, co jsem zde potkal, a už se šel řadit pod bránu…

Naposled se jelo lanovkou…

Před dvěma lety, kdy jsem zde byl na závodech posledně, se začínalo výjezdem lanovkou, což mělo za následek, že člověk prochladl na laně a pak znovu při nekonečném čekání na startu RZ1. Tentokrát byl začátek jiný – výjezd na Ještěd. Respektive do blízkosti horního parkoviště těsně pod vysílačem. Moderátor Michal, i předem inzerované základní informace hlásily, že to hodí cca 40 minut dupání do pedálů, což mi vlastně nevadilo, jelikož jsem byl luxusně zahřátý.

Cestou na start první erzety jsem se seznámil s dvojicí enduro kolegů a po jejich boku pak strávil celý den. To je mi na Enduro Sérii asi nejvíc sympatické. Zde to sice náhodou vyšlo, že jsme měli podobná startovní čísla, každopádně i jindy se mi při těchto závodech stalo, že když jsem byl na startu sám, chytil jsem se cestou nějaké party a s ní prokecal celý závod. I díky tomu se člověk stále častěji zdraví se stále větším množstvím lidí, kteří se průběžně motají na enduro závodech a to vytváří jejich výtečnou kamarádskou atmosféru.

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportážLanovka na start RZ1 se letos nekoná… A možná dobře, že tak!

RZ1 – Nekonečný příběh

Už to asi vyplynulo z popisu výše, tak jen pro ujištění – Enduro Race Ještěd jsem jel zase jednou čistě „na oči“. I když přiznávám, že místy pomohla znalost zdejšího prostředí i vzpomínky z účasti před dvěma lety. Každopádně když přišel start RZ1, věděl jsem, že to bude fuška, že to bude dlouhé, ale rozhodně bych si netipnul celkový čas sedm a půl minuty! Nebo naopak, sedm a půl minuty nezní až tak šíleně, ale v reálu to bylo nekonečnéééééééééé!

I když vlastně krásně nekonečné, až mi to trochu splývá. Začátek vcelku tradičním korytem klasické horské cesty s několika menšími zpestřeními v podobě různých umělých šikan. Zhruba někde v horní třetině mě trochu zaskočila XC vložka s přejezdem po horizontále, kterou jsem ale využil a srovnal si batoh, aby mě nemlátil zezadu do helmy. Druhá třetina mi dokonale splývá, jen vím, že tam byla řada pěkných míst v lese, že to hezky jelo a mělo to flow.

Vybavuju si jeden ostřejší padák, kam jsem najel krokem, protože jsem netušil, co mě čeká za hranou. Dost mě bavila i poslední část, která byla hodně na lesní hrabance, tu doleva, tu doprava, lehce nahoru, hodně dolů… V jednom místě jsem musel skoro zastavit a odhodit přední kolo, abych se vešel mezi dva stromky, ale to tam asi dělali všichni. Vtipné bylo, když jsem ke konci dojížděl jednoho kolegu z výjezdu a za zády přitom cítil dalšího rychlíka. Na krátkém výjezdu (výběhu) se tato naše trojice trochu roztrhala, později ale borec přede mnou solidárně uhnul a já mohl naplno přisvištět do cíle i s dalším natěšeným závodníkem v patách. Díky!

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

Transfer 2

Po první nekonečné erzetě jsme byli plní endorfinů, dojmů a pokřikovali na sebe, co se komu povedlo a co ne. Všichni jsme se shodli, že to byla erzeta jednoznačně krásná. Zbývalo tedy nechat trochu spadnout tepy, emoce a vyrazit na dvojku, kterou jsem si rovněž matně pamatoval ze své poslední návštěvy. Cesta na dvojku vedla kus po asfaltu, po velké silnici a pak po lesní silničce, kde se křižovala trať následující RZ2. Trochu jsem zafandili a pokračovali dál.

RZ2 – pro radost a pro vyjetí

Na startu dvojky bylo příjemně málo lidí, takže jsme zbytečně nevychladli, upevnili helmy, chrániče a jelo se. Dvojka byla taková příjemná odpočinková, poměrně rychlá a otevřená, jen dole bylo vícero šutrů a ke konci jsem trochu váhal, jelikož se na širší cestě trail poněkud vlnil sem a tam a já jen podle vyjetých stop trefoval, jestli mám jet tam nebo tam. Bonusem před cílem byly dva žlaby, které zde byly snad schválně, aby člověk nepřiletěl k silnici plnou rychlostí a aby bylo možné vůbec odečíst čip.

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

Transfer 3 – serpentiny na Ještěd

Cesta na trojku je rovněž klasika, kdy zde nemusíte jezdit každý rok, abyste si ji pamatovali. Prostě se stoupá po silnici až do sedla pod Ještěd, což je pořádný kus cesty a hromada zatáček. Naposled jsem tu jel na silničce a užíval si to, teď už mě ale od půlky kopce brněl zadek. Navíc kolegové do toho docela bušili a já se s nimi snažil držet krok, ale zase to celkem uteklo. Z parkoviště Výpřež, kde byla cisterna s pitnou vodou (rozhodně chytré řešení), se pokračovalo ještě dál po zelené až pod Černou horu…

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

reklama

RZ3 – jestli já to sjedu?

Trojka kategorie Race byla pro letošek naštěstí zkrácena, přesněji startovalo se až na kopci kousek od Černé hory a nebylo tak potřeba zdolávat předcházející vražedný výplaz. Když jsem tlačil kolo nahoru ke startu a vzpomínal, jak se touto sopkou dříve startovalo, šly na mě mrákoty. Nahoře už ale panovala lepší nálada, tady se jen vtipkovalo, kdo pojede a kdo poběží následný brdek a hlavně všichni spekulovali kudy a jak jet obávaný padák z Černé hory. Kouzlo mojí situace spočívalo v tom, že jsem si tento úsek matně pamatoval z minula, věděl jsem tedy zhruba co mě čeká, říkal jsem si ale, že to zkrátka pojedu podle toho, kam mě to hodí.

A přesně tak se i stalo. Kratší brdek jsem bez větších emocí vyšel, pak si užil následující houpavou lesní pasáž a už tu byla ona obávaná sekce dolů po kořenech a mezi šutráky. Myslím si, že jsem jel v podstatě tu samou lajnu jako předloni, protože tam to člověka tak nějak přirozeně navede. První část byla celkem v pohodě, pak jsem zahlédl pár opravdu ošklivých míst a nebýt silného povzbuzování od vedle stojících diváků, tak bych to snad vzdal. Takhle jsem se nechal vyhecovat, zatnul zuby, rozhodl se věřit Banditovi a jel! Až jsem to sjel!!!

Dole jsem sice někde lehce škrtnul pedálem a odšlápnul si, ale to už mi bylo naprosto jedno, byl jsem dole! Následovalo pár šutráků, jeden kratší výšlap, hranka a už vidím cíl. Jak jsem byl šťastný, že jsem to dal, si snad neumíte ani představit. Poměrně čistě, bezpečně a hlavně na oči. Šťastní a rozzáření byli i moji kolegové závodníci, kteří to také sjeli. Oba sice říkali, že měli z tréninku načtenou zcela jinou stopu, než co nakonec jeli, ale dali jsme to všichni a to bylo hlavní! Jupíííí!!!

Enduro-Race-Jested-2016-01Obávaná sekce na RZ3. Kudy byste jeli vy? (foto: Trail-Guide.cz)

Transfer 4 – tisíc mil na Ještěd

Přesun na start čtyřky působí na mapě, i se tak zdál být v mých vzpomínkách, poměrně pohodově. Návrat po štěrku do sedla takový i byl, když ale člověk začal stoupat znovu k Ještědu po silnici, začaly pomalu ale jistě docházet síly a morálka. Je to o dost jiné než na žiletce, kdy si člověk takový kopec užívá. Těžší enduro s lepivými plášti prostě není žádný chrt, i když trvám na svém, že Bandit 675, na to jak jede z kopce, jede i docela solidně do kopce.

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

RZ4 – DH trápení a zavřený gap

Na startu čtyřky byla trochu fronta, ale nebylo to vlastně až tak hrozné, jako jsem to zažil před dvěma lety. Zprvu mě zarazilo, když všichni řešili kudy jet už jen úvod padající strmě dolů od silnice. Byl jsem se proto na něj podívat a vypadalo to celkem jasně, jelikož zde dle všeho byla vyjetá jasná stopa a vybrzděná zatáčka, což den předtím nebylo. No nic, únava se již projevovala, tak jsem to zkraje rozjel dost opatrně, když nad tím všichni tak špekulovali, abych zjistil, že to při rozumné rychlosti bylo vcelku na pohodu.

Po prvním padáku následovala ostrá pravá do vysoké trávy a poté vcelku hravý, technický a místy zrádný horský trail. Nebýt to tak zarostlé, bylo by to lepší, takhle musel člověk dávat hodně pozor, aby nevletěl do nějakého šutráku nebo velkého kořene. Jedna menší skalka dolů (proč jsem tady tehdy slézal z kola), tři dřevěné lávky, transfer a… Zmatení smyslů!

Na konci transferu jsme vyjeli na louku a já najednou koukám, jak se z vrchu řítí biker, až mi po chvíli došlo, že se zde dvě lajny potkávají. Snažil jsem se tedy držet tu svojí a zbytek neřešit. Když jsem se konečně dohoupal na svah pod lanovkou, došlo mi, že zbytek znám. Bohužel! Jelo se stejně jako před dvěma lety, jenže tehdy to byla zbrusu nová pěšinka po čerstvé hrabance a teď šlo o dva roky poctivě hoblovanou DH lajnu, která podle toho také vypadá.

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

Chci umřít!

Přiznávám bez vytáček, že mi tady začínaly odcházet ruce, nohy a hlavně morál, až jsem chtěl v půlce toho všeho umřít. Když jsme tu byli před rokem se Zvoloušem testovat a fotit Specialized Demo 8 S-Works, dával jsem si tuhle část po sekcích na prototypu RB Bandit 675, místy si to užíval a místy se bál. Teď jsem jen trpěl a vzpomínal, jaké to bylo, když jsem si právě zdě půjčil na chvíli Demo!

Tohle je prostě regulérní DH a na enduru se tu člověk dost trápí. Mít to najeté, mít na to kondici a schopnosti, tak se dá půlka věcí proskákat nebo propružit, takhle… Takhle jsem si nadával, když jsem jako důchodce projel jednu zařazenou klopenku, děkoval za zavřený přescesťák, který někteří chtěli skočit jako při tréninku, byli ale zastaveni mlíkem, no a nakonec už jsem to nějak došoural do cíle a málem upadl na zem!

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

Občerstvit se a najít ztracený morál

Před pětkou a šestkou, na které nás už brala lanovka, byl čas na menší odpočinek a občerstvení. Bylo vlastně docela demotivující potkávat jezdce, kteří již měli hotovo, nebo sledovat borce jako je Michal Prokop, Michal Maroši, či Přemek Tejchman, jež si tu hověli pohledně v křesílkách a zabíjeli čas do vyhlášení, k němuž měli ještě snad i tři hodiny čas… Demotivující bylo také poslouchat popis posledních dvou erzet nebo výčet záludných míst. „Bacha na šestce, dole je taková zrádná skalka, dá se sjet, ale když bys jí chtěl skočit…“ No nic, radši jedu, ať to mám za sebou…

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

RZ5 – úroveň jedna, dva tři…

Po čtyřech erzetách a cestě lanovkou nahoru jsem začal zjišťovat, že jsem pěkně na kaši. Možná jsem si neměl dávat ten RedBull, když vím, že mi to nedělá dobře. Vážně, byl jsem dost vyhučený a nahoře na kopci bych vlastně ani nevěděl kam mám jet, kdyby mě kolegové nenasměrovali. Pětka startovala kousek od lanovky a byla údajně „trochu, úplně jiná“ než roky před tím. V praxi to znamenalo start mezi stromy a průlet po louce (sjezdovce), abychom brzy nato zahučeli do jakéhosi křoví, kde někdo dva dny předtím vysekal průjezd.

Mít trochu víc síly a morálu, tak by si to snad i užil. Ale i tak mě to docela bavilo. Nájezdy do těchto vykosených sekcí, které byly asi tři, byly obvykle dost prudké a na oči to byla slušná divočina. V cíli pak kluci říkali, že při tréninku to bylo skoro nejetelné a že to v odkloněném svahu na kořenech vůbec nedrželo. Naštěstí do neděle se zde vyjezdily stopy a pak už to šlo. V jednom místě jsem se trochu seknul, když mi přední kolo zmizelo v hroudě prachu, až jsem si říkal, že už se znovu nerozjedu, ale povedlo se.

Následoval opět jeden rychlý transfer po louce, paralelní jízda s RZ4, co mě předtím tak vylekala a nájezd pod lanovku. Zde jsem si docela užil pár klopenek, zbaběle objel drop z úzké lávky „brrr“ a snažil se bokem sjet skok z šutru, až jsem si klepnul převodníkem o jeho hranu. Fujjj! Tohle mě totálně psychicky zlomilo! Nebo to možná byla závěrečná sekce, kterou jsem si opět pamatoval z minula. Tedy uzavřené rozbité koryto, kde to se mnou mlátilo, až mi to málem vymlátilo řídítka z ruky, což se v jednom místě skoro povedlo!!! Docela jsem si oddychl, když jsem se dostal na širší lesní cestu a po chvíli se napojil na finiš, který byl sdílený s RZ4.

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportážVítěz kategorie Race Muži – Michal Prokop (Ghost)

RZ6 – já už asi nechci!

Před šestkou jsem byl psychicky už dost na dně. Tělo by snad ještě poslouchalo, hlava ale stávkovala. Navíc mě všichni strašili, jak je šestka těžká, rychlá, rozmlácená a ještě je tam „ten šutr“. Můj start do poslední erzety tedy nebyl vůbec pozitivní. Když jsem se pak rozjel, bylo to možná ještě horší, jelikož jsem si tenhle trail vybavil a vzpomněl si, že jsem se tu dost trápil s Banditem před rokem, i když jsem to nemusel jet v kuse.

Šestka byla fakt těžká. Velké kolo s velkými zdvihy by se tady sakra hodilo, takhle na enduru, ač je Bandit 675 slušná motorka, to s člověkem házelo sem a tam. Nějak jsem to ale sjel, ani nevím jak. Když jsem se pak dostal k onomu šutru, skoro jsem na jeho hraně zastavil a chtěl to seběhnout, až mě někdo hecnul, že to dám a já to sjel. Nebo to byl hlas s mojí hlavě??? Nevím! Spodek šestky taky znám a vzpomněl jsem si, jak mi tady cinkaly bezduše o ráfek. Teď jsem měl ale svoje kolo!!! A cinkaly zase! Navíc jsem už skoro neměl ruce a proto hecování lidí okolo v tu chvíli vůbec nezabíralo.

Rád bych to dal rychlejc, ale nešlo to. Možná jsem měl nahoře víc nafoukat gumy. Mlátilo by to se mnou asi stejně, ale nemusel bych se tolik bát o ráfky, nebo že to někde zuju! Nevím… Na úplný závěr mě na kousky rozebral dojezd, kdy po tom všem přišla zase jedna XC sekce po široké cestě zpět k areálu, spojení s RZ5, potom i s RZ4 a „už zase ten samý dojezd“. V jednom místě jsem chtěl kolo zahodit, skočit šipku a válet sudy až do Babylon centra a tam se utopit ve vířivce! Sakra, teď už to ale dojedu!

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

V cíli… A co potom?

Tak to byl můj Ještěd 2016. V cíli jsem si připadal jako balík několika puzzle, které do ruky dostala moje roční dcerka – rozložený na prvočinitele bez možnosti opětovné kompletace. Musel jsem se dát trochu dohromady kolou a zmrzlinou, což jsou moje tajné nutriční pomůcky! Když jsem se vydýchal, bylo to lepší a pak jsem i znovu začal mluvit a hodnotit průběh závodu s kamarády a známými. Na chvíli jsem ale i tak musel zalézt do kouta, abych to celé vstřebal… A radši vám ani nebudu popisovat, že jsem pak ještě sledoval hodiny, abych stihl vlak zpět do Smržovky, kde jsem se následně naháněl s manželkou, která čekala na dolním nádraží, zatímco já byl na horním. Ještě klika, že dolní nádraží bylo dole!

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

Kdy zase na Ještěd?

Když u nás začínalo oficiálně enduro, chvíli jsem se tomuto druhu závodění bránil, pak to někdy před třemi lety zkusil na Zadově a zjistil, jaká je to sranda. Poté jsem začal jezdit po závodech víc, hlavně kvůli reportážím a kvůli lidem! Už po pár závodech jsem si ale říkal, jestli mě bude bavit objíždět stejná místa rok co rok? První závod v nové lokalitě je vždy super, ale chtělo by se mi to jet znova?

Přišel jsem tehdy s vlastní teorií, že se možná vyplatí jezdit na určitá místa vždy ob rok. Člověk na spoustu detailů zapomene, za dva roky se trať často více či méně změní a je to celé jiné. Tuto teorii jsem zkoušel aktuálně na Ještědu a jsem z toho trochu rozpolcený. Určitě jsem rád, že se podoba trati v určitých místech změnila, zlepšila, proměnila. Trochu ale tápu nad otázkou, jestli bych chtěl jet Ještěd znovu?

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

DH enduro není enduro! Nebo tohle je teprve enduro?

Vezmu-li to po erzetách, pak mě jednička fascinovala svou délkou, v principu mě ale hodně bavila. Dvojka možná působila jako by byla do počtu, byla ale vlastně taky příjemná, plynulá a zábavná. Trojka Race, to je prostě výzva, té jsem se bál a na tu jsem se těšil a byl pak neskutečně šťastný, když jsem ji pokořil celou. Čtyřka měla dobrý začátek, lehounce otravný přejezd a vcelku pěkný, ale brutálně náročný konec. Ale to mi snad ještě přišlo zvladatelné. Pětka byla zajímavá na začátku novými úseky, bikeparkové překážky mi ale trochu nalomily psychiku a tvrdý závěr mě dodělal!

A šestka? To už bylo jen regulérní DH! Jasně, mohl jsem jet kategorii Hobby, ale to bych přišel o trojku a čtyřku či pětku bych jel stejně. Nějak nevím… Slyšel jsem dost názorů ve smyslu, že enduro do bikeparku nepatří, s čímž jsem zatím souhlasil jen na půl. Docela mě bavilo enduro loni v Malé Morávce v Bikeparku Kopřivná a špatné to vlastně i přes polom nebylo na Dolní Moravě. Ještěd mi ale připadá, že je prostě pro enduro kola až moc brutální. To už není „české enduro pro lidi“, ale závod pro extra třídu ideálně na kolech se 170 mm zdvihu na pružinách. Tohle jet na kole typu Giant Trance na 140 mm, tak bych asi trpěl jako zvíře a po čtyřce šel rovnou domů.

Nechci se dotknout pořadatelů, jelikož závod to byl celkově povedený a dobře zorganizovaný, jeho náročností ale jako bychom se dostávali někam, kam se dle mého zrovna Enduro Serie posunout sama nechtěla… Zhodnoťte to sami, napište nám svůj názor do komentáře a třeba z toho bude zajímavá diskuze s překvapivým závěrem. Osobně se těším na Zadov, který byl loni údajně hodně povedený. Malá Morávka a Špičák mi nevychází termínově, ale určitě bych rád zkusil novou lokalitu Klíny, která nahrazuje původní Most (viz kalendář enduro závodů 2016). Takže si to pak můžeme vyříkat i osobně 😉

Mějte se fajn a myslete na jedno – kolem se má člověk hlavně bavit!

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportហKellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

Výsledky Kellys Enduro Race Ještěd 2016

Kompletní data na webu www.spoertsoft.cz

Race Elite
1./RE PROKOP Michal (Ghost Factory Racing Riot)
2./RE TEJCHMAN Přemek (SPECIALIZED)
3./RE ŘÍHA Jakub (CYKLO ŠVEC)
4./RE KUTIN Tomáš (Author-Enduroteam.cz)
5./RE TŘEŠŇÁK Petr (Freeride Team Ještěd)

Race Ženy
1./RZ DRENGUBÁKOVÁ Andrea (AUTHOR)
2./RZ HORÁKOVÁ Jana (Commencal FDF Team)
3./RZ DURČÁKOVÁ Dominika (Krabcycles Trek)

Race 30
1./R30 MAROSI Michal (N1)
2./R30 KUNEŠ Vlastimil (Poběžovice)
3./R30 PŠENIČKA Petr (AG Lab Inox)

Race 40+
1./R40+ DRABIK Peter (Kaktus bike team Bratislava)
2./R40+ SMETANÍK Milan (Gigantic Racing Team)
3./R40+ ČIŽINSKÝ Milan (Ghost Factory Racing Riot)

Hobby Muži
1./HM NAJDEK Jakub (ElementStore.cz)
2./HM TŘEŠŇÁK Adam (Author – PTRparts)
3./HM SMÍŠEK Ondřej (Děčín 34)

Hobby Junioři
1./HJ BLÁHA Vojtěch (SKK74)
2./HJ PEŠŤÁK Martin (MS Bike Academy Racing)
3./HJ BRONCZEK Jan (Bike team Sportovníkurzy.cz)

Hobby Ženy
1./HZ HILČEROVÁ Andrea
2./HZ RUSŇAKOVÁ Kristýna
3./HZ HANUŠOVÁ Zuzana (Jilemnice)

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportáž

 

Enduro Race Ještěd 2016 – Andrea Drengubáková

$
0
0

Kellys Enduro Race Ještěd 2016 – reportaz | Andrea DrengubakovaEnduro Race Ještěd považuju za technicky asi nejtěžší závod Enduroserie, takže report z něj si prostě neodpustím! Startovní pole čítalo tentokrát přes 250 závodníků, kteří se v neděli vydali vstříc pěti až šesti náročným erzetám. Ale pojďme rovnou k tomu, jaké to zas pestré zážitky jsem si z ještědského endura odnesla.

(Text: Andrea Drengubáková | Foto: Tomáš Rucký, Miloš Lubas)
Startuje se ve vlnách po dvaceti závodnících a já jsem s kamarády Tomem a Jirkou, kteří mě později i s Elen neochvějně doprovázejí celým závodem, ve čtvrté. Hned na první erzetu nás čekal nemilosrdný transfer na Pláně a odtud po hřebeni na Ještědku.

RZ1

Na startu jedničky jsem měla pocit, že mám ten den hotovo, ačkoli závod ani nezačal. První erzeta byla hned se vším všudy a opravdu každý si tu našel to svoje. Zatímco její horní polovina představovala spíš kalup bez brzd, nová dolní část už byla o něco techničtější. Je neuvěřitelné, jak si tu stavitelé pohráli se zatáčkami a různě odkloněným svahem.

Horní část jedničky mi sedla, nicméně pak přišla levotočivá zatáčka do menšího brdku a i když jsem počítala s tím, že tam musím včas točit, stejně jsem div nezpomalila na rychlost důchodce na výletě a ještě jsem prazvláštním způsobem projela stromkem. A ano, přesně tady jsem si i všimla fotografa pana Lubase a hned jsem jen pomyslela na to, že asi zase nebudu mít žádnou „hardcore“ fotku ve sjezdu…

Kellys Enduro Race Ještìd 2016 – reportaz | Andrea DrengubakovaFoto: Miloš Lubas

No nevadí, bylo třeba se v tu chvíli sebrat, dát nahoru sedlovku a pořádně zadupat. Nebo tak jsem to ještě v sobotu měla v plánu, ale v neděli mi najednou vytuhly nohy a dupání neviděly ani z dálky. Naštěstí se kopec brzy lámal a zas se to dalo hravě drandit po hrabance lesem. Pasáž velmi zábavná, ale čím dál víc jsem cítila kyselinu mléčnou nejen v nohách, ale už i v rukách.

Za chvíli vjíždím do nové pasáže, kde si uvědomím, že jsem vlastně možná tak v půlce trati, a že už fakt nemůžu. V jedné zatáčce jsem už tak mimo, že to narvu předním kolem do stromu a nezbývá mi nic jiného, než vycvaknout nohu, otočit kolo do směru jízdy a pokračovat. Pak se dostávám k úseku, kde jsem chtěla jet původně delší, ale pohodovější stopu, nicméně omylem vjedu do rychlejší, leč odkloněné stopy a mám pocit, že tu zákonitě musím skončit ve smyku.

Kellys Enduro Race Ještěd 2016 – reportaz | Andrea Drengubakova

Už už mě zas popadají myšlenky, že si vycvaknu nohu a nějak to „prokoloběžkuju“, ale v místě zrovna stojí diváci a já jen slyším: „Jeď, dobře jedeš!“ Fakt jen díky téhle větě se rozhodnu zůstat v odkloněné stopě a nějak to tam poslat. Světe div se, v lehkém driftíku proklouznu kolem fandících lidí a tímto jim děkuju za radu ohledně stopy!

Ještě jedno škobrtnutí pedálem o strom a už si to sypu do cíle. A tam se prostě složím. Fakt bych si nejradši nohy strčila pod studenou vodu, jak moc mě pálí. To je tak, když se vozíte na trailech a desetkrát si zastavujete, a pak máte něco jet v kuse… To je úplně nová dimenze bolesti! Jasný, hlavně že se prezentuju jako sjezdová lyžařka 😉

RZ2

Na dvojku se těším a sobě slíbím, že budu míň sahat na brzdy. Jde totiž o hodně rychlou erzetu bez větších technických překážek, prostě palba po lesních cestách. Dvojku projedu bez větších potíží a v jeden okamžik, kdy se mi to rozparádí po širší lesní cestě a já se v té rychlosti začnu bát sama se sebou. Jinak ale tahle erzeta patří mezi moje oblíbené, protože se tady v té rychlosti pěkně vyplaví adrenalin a touhle erzetou doslova proletíte!

Kellys Enduro Race Ještěd 2016 – reportaz | Andrea Drengubakova

RZ3

Třetí erzeta… Ještě před dvěma roky můj velký strašák a nejen kvůli dlouhému výjezdu, ale hlavně kvůli šutrovo-kořenovému sešupu, na kterém jsem se před dvěma lety trochu vyndala. I když jsem loni pasáž dala bez větších problémů, stejně mám na startu této erzety takové ty motýly v břiše… Nebo to zní moc něžně?

Tak jinak, jsem z té erzety tradičně trochu podělaná, ale ve skutečnosti se na ni těším. Už mi rozumíte? No nic, po delší frontě, kdy zbude čas i na toaletu a kříšení kamaráda Toma, který vypadá, že na startu trojky zůstává a rozhodně už nikam nejede, se vydávám vstříc menšímu kamenitému brdku. Zbytečně ale vyčerpám veškeré šlapací síly na startu a na brdku už šaltruju nejlehčí převod s tak tuhýma nohama, že nevěřím, že to vyjedu.

Cením zuby ostošest a možná právě díky tomu kopec vyjedu. Hravá lesní pasáž je pak ve znamení rozdýchávání a na hupíkách tu vlaju jak panák. Psychicky se připravovat na nejtěžší část závodu a zároveň se cítit tak, že zrovna krotíte splašenou sbíječku, považuju za jeden z největších umů enduristů. V prudké pasáži nemám předem rozmyšleno, kterou chci jet stopu. Tu, kterou jsem nakonec jela, tak o té jsem v tréninku snad ani nevěděla!

Stalo se to tak, že jsem hned nahoře najela na jeden větší kámen, který moje přední kolo otočil, kam chtěl on, a ne já. No co už, lidi tu fandí a já dokonce uslyším svoje jméno. Odolám nutkání otočit se, kdo to byl, a za věty „Dobře jedeš!“ zdrncám stopu, která je snad nejvíc napřímo. Tak tu jsem opravdu jet nechtěla!!! Ale jestli to vypadalo, že to mám pod kontrolou a přesně tuhle stopu jsem plánovala, tak super! 😀 Do cíle tedy dojíždím sice skoro v křeči, ale s nefalšovanou radostí!

Kellys Enduro Race Ještěd 2016 – reportaz | Andrea Drengubakova

reklama

Transfer 4

Po trojce si to šineme společně s Elen, Tomem a Jirkou vzhůru na Ještědku a už jsme o poznání optimističtější, protože víme, že ten den to je poslední výjezd a pak už „jen“ dvě erzety lanovkou. Jako bychom se teprve teď rozjeli, uklidnili a užívali pohodu endura ve znamení jeho hlavního motta: „Volnost, adrenalin a přátelství!“

RZ4

Startu čtvrté erzety se právoplatně obávám, protože si na ni v sobotu náš začínající kamarád Matěj zlomil palec. Na druhou stranu to bylo kvůli tomu, že se vydal najíždět erzetu za Michalem Prokopem. Zapomněli jsme mu říct, že tenhle rider je trochu někde jinde 😀

Kellys Enduro Race Ještěd 2016 – reportaz | Andrea Drengubakova

Matěji, brzké uzdravení! No a co se týká mě a čtvrté erzety, málem jsem dopadla stejně, když mi chvíli po startu na šutrech podklouzlo přední kolo. Sice bez pádu, ale vycvakla jsem si nohu a hooodně dlouho se mi nedařilo ji nacvaknout. Takže jak trubka jedu krokem a šmátrám po pedálu až k tomu velkému kameni. Ztrátu času se snažím dohnat na přejezdu k bikeparku, kde je dlouhá rovina.

Konec erzety už vede klasicky po černé bikeparkové trati El Masacre Downhill, takže pevně držet řídítka a vyškrábat poslední zbytky sil. Musím ale říct, že tahle kořenovitá část trati mě baví, protože to je prostě takovej ten klasickej random přes kořeny a nějaká stopa prostě vždycky vyjde!

Kellys Enduro Race Ještěd 2016 – reportaz | Andrea Drengubakova

RZ5

Pátá erzeta má novou část hrabankou, která je správně hravá, technická, plná malých kořínků a pařízků. Člověk to tu nemohl pálit hlava nehlava, protože chyby se trestaly. Střední část vedla bikeparkem a nechyběla ani prověrka na lávce s dropem a několik dvojáků. Zatímco úzkou lávku dávám v pohodě, jedu pak doslova jak trotl na dvojáky, které se ke všemu dají objet. Nejen, že je nedoskakuju, já se je dokonce ani nesnažím skočit. Snad to vidělo jen málo lidí 😀

Konec pětky zase pěkně palba po kořenech v korytě lesem. Už nemám sílu koncentrovat se na tu nejčistší stopu a prostě jen pustím brzdy a v duchu si regulérně začnu povídat „Andělíčku můj strážníčku…“ Tady jsem nejela dobře já, ale fakt jen moje kolo. Vyslala jsem ho napříč všema kořenama a Patriot to prostě všechno pobral. Opravdu šlo ale o komplexní erzetu, která mě jinak bavila. No kde se na jedné erzetě vystřídá nová hrabanka, dropík, dvojáky, a pořádná palba po kořenech lesem? V podstatě si i na téhle jedné přišlo na svoje určitě hodně jezdců.

Kellys Enduro Race Ještěd 2016 – reportaz | Andrea Drengubakova

RZ6

Na šestku jsem se těšila i netěšila. Jet šestku odpočatá, tak si dokážu představit, jak si ji užiju. Takhle jsem už ale opravdu měla obavy, že mi někde po cestě ty řídítka vypadnou z ruky. Horní úsek šestky už začíná pěkně zostra a s nikým se nemaže. Spletenec kořenů v poměrně širší stopě dává ale na výběr hned několika lajnám – co si vybereš, to máš. Já už ale nevybírám, tuhle odpovědnost zcela přenechávám přednímu kolu a respektuju jeho volbu.

V tuhle chvíli je z nás dvou chytřejší určitě Patriot 😀 Přemýšlím, co tam bylo dál, ale vybavuju si jen palbu po kořenech, o rychlost tam nebyla nouze a ruce už jsem samozřejmě nevěděla, jestli mám. Občas už jsem byla tak vláčná, že si dvakrát na nějakém drcáku škrtnu zadkem o zadní kolo. Prostě jelo kolo, pak zoufale natažené ruce a pak teprve já. Pepa Dressler by z mého postoje měl jistě velkou radost…

Traverz do cíle byl už na morál. Sice pošlu sedlovku nahoru, ale nohy už moc neposlouchají. Tak jen sklopím hlavu dolů, koukám si na přední kolo a funím, co to dá. Až u cíle, když vidím a hlavně slyším fan klub Vojty Bláhy, se zvedám ze sedla a jejich povzbuzování mě opravdu nakopne. Tímhle i jim díky – takhle to má vypadat a myslím, že všem závodníkům za fandění udělali větší radost, než si myslí!

Kellys Enduro Race Ještěd 2016 – reportaz | Andrea Drengubakova

Laťka zase o kus výš!

Tenhle report ode mě je sice zase dlouhý jak týden před výplatou, myslím si ale, že tohle enduro na Ještědu si ho zasloužilo. Pro mě to byly komplexní erzety se vším všudy, nechybělo vůbec nic, bylo to pestré, technické, a samozřejmě náročné. Bylo tu vidět, že stavitelé tratí nad tím museli strávit hodně času a já jim tímto děkuju, že nás neposlali jen tak z kopce v bikeparku dolů, ale že si s tím náležitě vyhráli. Nemluvě o precizním značení, kdy jsme ani na chvíli nezapochybovali, kudy máme jet. Ještěd za mě letos nasadil vysokou laťku!

Kellys Enduro Race Ještěd 2016 – reportaz | Andrea Drengubakova

Foto: Tomáš Rucký

[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

EMTB Enduro Mieroszów 2016 – čtenářská reportáž

$
0
0

EMTB Enduro Mieroszów 2016 – reportPo loňském enduru v Rychlebech jsem si dal závazek, že letos pojedu alespoň jeden další závod. Když jsem viděl fotky z polské série emtb.pl, byla to jasná volba. Terén technický, RZty obtížné a díky menšímu množství dostupných reportů a informací i trochu dobrodružství. První v pořadí byl ze série emtb.pl 4. června Mieroszów.

Oproti minulému roku se letos jedou pouze 2 závody, Mieroszow a Szklarska Poręba – viz naše pozvánka či kalendář enduro závodů 2016

(Text: Antonín Koukolík | Foto: EMTB.pl / Franta Žilák)
Přihlásil jsem se na internetu, zaplatil přes Paypal (lze i na místě) a tři dny před závodem začal studovat právě zveřejněnou mapu. Na trénink nebyl kvůli práci čas (jelo se v sobotu) a na studium mapy také moc ne, takže o jízdě na oči bylo rozhodnuto.

Mapa závodu – plné rozlišeníEMTB Enduro Mieroszów 2016 – report

Do dějiště závodu jsem jel večer předem. Dojel jsem okolo desáté večerní a ve sportovní hale v Mieroszówě, kde bylo možné před závodem přenocovat, vládla uvolněná atmosféra. Asi třicet bajkerů připravovalo kola, popíjelo, nebo už spalo. Prostě pohoda. V klidu jsem se „ubytoval“, zkontroloval kolo a po půl hodince povídání s ostatními šel spát.

Ranní registrace byla přímo v budově, start závodu pak na náměstí. Ráno se objevili nečekaně další dva zástupci z řad českých bajkerů, Franta Zilak a Ondřej Korel. To bylo příjemné překvapení, takže jsme následně s Frantou a Ondrou odjeli celý závod spolu. Řazení na RZty bylo jasné, Franta, Ondra a já.

EMTB Enduro Mieroszów 2016 – report EMTB Enduro Mieroszów 2016 – report

RZ1

První RZta začínala nad městem v mini bikeparku a končila dole ve městě. V půlce RZty se projíždělo domem, z něhož vedly schody na náměstí s fandícími diváky a závodníky. Pár závodníku to ze schodu přepálilo a z dropu na placku šli rovnou na dlažbu. Dal jsem to radši pomaleji na jistotu, cílem je pro mě přežít 🙂

Transfer 2 a RZ2

První přejezd se skládal z krátkého výjezdu po poli a tlačky lesem volným terénem do prudkého kopce na start (v okolí Mieroszowa jsou všechny kopce prudké). RZ2 byla obtížnější než jednička. Po úvodním prudkém sjezdu se vlnila v odkloněném svahu a byla šlapavá, místy do kopce. Zapomněl jsem zmínit likvidační padesátimetrový výšlap v RZ1, který mi v kombinaci s RZ2 pěkně rozpálil plíce. Byl jsem rád, že jsem dojel a říkal jsem si, že zatím je to spíš XC!

EMTB Enduro Mieroszów 2016 – report

RZ3

RZ3 mě přesvědčila, že jsem opravdu na enduru. Začala desetimetrovým sjezdem, v jehož půlce jsem si dobrovolně sedl, sesedl a zbylých pár metrů doběhl. Následně pokračovala v mokrém a sypkém odkloněném svahu. Vše nesmírně prudké, podklad mix hlíny a sypkých úlomků kamenů, který neskutečně ujížděl, občas proložené půlmetrovým dropem z padlého stromu přes cestu. Brzdím, ale stále jedu!

V úplném závěru mě předjel borec na Canyonu. Po několika vysednutích jsem byl rád, že jsem dole. Moc obdobně obtížných věcí jsem zatím nejel a zpětně RZ3 hodnotím jako vrchol závodu co se týče obtížnosti (oblíbené Sokolowsko z MTB Trilogy je o poznání snazší).

EMTB Enduro Mieroszów 2016 – report

RZ4

RZ4 je opět spíše šlapavá, v půlce je bunny hop přes 30cm kládu a na konci občerstvovačka. Hurá, půlka za námi (aspoň si to myslím). Poláci nám načítají časy z čipu a tisknou lístek s časy odjetých RZ. Franta je průběžně na šestém místě a dává rozhovor klukovi, co točí report ze závodu. Poláci ho mají trochu jako celebritu.

RZ5

RZ5 je sjezd okolo nějakého hrádku. Hodně prudká, ale ne tolik sypavá. Relativně krátká RZ, uprostřed dvacetimetrový výběh, vše zvládám bez chyby, takže spokojenost. Obtížnost vyšší, ale jde to. Na RZ5 byl pocitově nejdelší výjezd, přestože nijak prudký.

EMTB Enduro Mieroszów 2016 – report

RZ6

Zato na RZ6 je výjezd hodně prudký, takže tlačíme. RZ je sjezd do Sokolowska známý z MTB Trilogy. Začíná na kopci s krásnými výhledy a padá napřed nízkým lesíkem z mírné do prudké sypavé sekce, aby po krátké rovině přešel ve známé sypavé točky a sjezd v suti. Vše dávám bez chyby, opět spokojenost. Cestou nám fandí Tomáš Čada a další diváci, takže super atmosféra. Dole potkáváme záchranku. Zdravotníci ošetřují Marcina Motyku, jednoho z favoritů. Vypadá dost mimo, ale nic vážného mu není. Jsme asi pátí na trati a jedeme na RZ7.

EMTB Enduro Mieroszów 2016 – report

RZ7

RZ7 mě překvapila svou délkou, podle mapy jsem čekal kratší RZ na zakončení závodu. Poláci nás na závěr nešetří, taky je obtížná. Po krátké houpavé sekci uhýbá prudce dolů do sekce, kde se mi nepodaří vytočit v uzoučkém místě mezi skalkou a stromem a následný sjezd po tři metry dlouhém odkloněném kameni raději sbíhám.

RZ dál pokračuje sjezdem mlázím s maximálním sklonem a přechází do kamenité šotolinové cesty. Valím to dolů, závěr se blíží, jenže smůla pro mě, cesta mě stahuje ke kraji a na poslední chvíli vidím nízký pařez hned vedle cesty. Nemůžu nic dělat, trefuji ho v kompresi a letím. Vstávám, rovnám řídítka a dojíždím na osmičce posledních sto metrů závodu do cíle, kde na mě už čekají Franta a Ondra.

EMTB Enduro Mieroszów 2016 – report

Konečně cíl

V cíli nám je odebrán čip, dostáváme vytištěný lístek s časy a s odkazem na výsledky online a vyjíždíme na posledních pár km do Mieroszówa. Je okolo čtvrté odpolední.

Navzdory pádu je z toho nakonec krásné 36. místo ze 101 startujících. Ondra dojel 24. a Franta si na oči vyjel 6. místo. Pro úplnost nutno podotknout, že rozdíly mezi jezdci jsou značné, první mi dal 8 minut (18 vs. 26 minut), na Frantu jsem ztrácel 6 a na Ondru 2 minuty. Organizátorům patří dík za perfektní organizaci a pohodovou atmosféru. Průjezdní branky a výsledky online jsou pěkná technická vymoženost.

Už se těším do Poreby! Antonín Koukolík

Kompletní album fotek na Facebooku EMTB.pl | Originální reportáž na www.EMTB.pl

EMTB Enduro Mieroszów 2016 – výsledky

Muži Elita:
1. Robert Piekara – Kross Rowerowe Podhale Skład
2. Michał Martyka – Antidotebikes/Goodbike.com.pl
3. Marcin Motyka – Romet

Muži Masters:
1. Roman Kwaśny – 2B ENDURO TEAM
2. Piotr Dobrzański – 2B ENDURO TEAM
3. Michał Siuta – 2B ENDURO TEAM

Muži Junior:
1. Stanisław Rusnak – Kross Rowerowe Podhale Skład
2. Mateusz Baliński – Kellys Team
3. Jakub Ratajczak – Born 2 bike

Ženy Elita:
1. Iwona Czyszczoń – Eskimoo Racing
2. Marta Smolarska – 2B ENDURO TEAM
3. Joanna Światłoń – Eskimoo Racing

Teamy
1. 2B ENDURO TEAM
2. Eskimoo Racing
3. F2K team

Pár fotek českých borců přímo z akce

EMTB Enduro Mieroszów 2016 – report EMTB Enduro Mieroszów 2016 – report EMTB Enduro Mieroszów 2016 – report

 
Viewing all 1746 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>